Szukaj

Transplantacja komórek wyspy trzustki leczy cukrzycę typu 1

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Northwestern Medicine przeprowadzili niecodzienny zabieg: przeszczepili komórki beta trzustki od szczurów do organizmów myszy, z sukcesem i bez konieczności stosowania leków immunosupresyjnych. Komórki wyspy trzustki przeżyły. Jest to pierwszy krok ku transplantacji zwierzę-człowiek komórek produkujących insulinę.Badanie ukazało się w Diabetes.

Komórki beta to typ komórek wysepek Langerhansa w trzustce. Produkują one insulinę, która ułatwia transport glukozy do komórek w ciele.

Naukowcom udało się opracować nowy sposób przeprowadzania ksenotransplantacji, który zapobiega odrzutowi komórek. Ksenotransplantacja oznacza przeszczep organu, komórek bądź tkanki między gatunkami. W tego typu praktykach odrzut przeszczepu zawsze jest ogromnym problemem.

Współautor badania, dr Stephen Miller mówi: - Jest to pierwszy raz, kiedy udało się przeprowadzić międzygatunkową transplantację komórek wyspy trzustki bez konieczności stosowania terapii immunosupresyjnej.


Dr Xunrong Luo, współautor, dodaje: - Naszym ostatecznym celem jest możliwość przeszczepiania komórek świni ludziom. Wysepki trzustki u świń produkują bowiem insulinę, która działa u ludzi.

W przypadku pacjentów z cukrzycą typu 1, którzy mają problemy z kontrolą choroby, możliwość takiej transplantacji byłaby ogromną ulgą. Niewielu jest jednak zmarłych dawców wysepek trzustki. Gdyby więc komórki beta trzustki były dostępne od zwierząt, takich jak świnie, znacząco by się zmniejszyła liczba oczekujących na przeszczep.

Aczkolwiek aż do tej pory naukowcy uważali, że tego typu ksenotransplantacja jest całkowicie niemożliwa, biorąc pod uwagę problemy z odrzutem przeszczepu. Terapia immunosupresyjna, stosowana przez całe życie, ma bardzo ciężkie skutki uboczne.

W omawianym badaniu naukowcom udało się „przekonać” układ odpornościowy myszy, że przeszczepione szczurze komórki beta są ich własnymi. Nie było więc potrzeby stosowania immunosupresji. Myszy obserwowano przez 300 dni i przez ten okres przeszczepione komórki produkowały insulinę.

Dr Luo przyznaje, iż prawdopodobnie łatwiej jest zmusić organizm myszy do akceptowania komórek od szczurów, niż zmusić ludzki organizm do akceptowania komórek świni. Jest to więc na razie pierwszy krok do przodu w tej dziedzinie, a kolejne badania pokażą, czego możemy się spodziewać po tej terapii.

Komentarze do: Transplantacja komórek wyspy trzustki leczy cukrzycę typu 1

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz