Szukaj

Szpinak przeciw demencji?

Podziel się
Komentarze0

Badacze dowodzą, że dieta ma znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych. Niemieccy naukowcy odkryli, że żywność bogata w antyoksydanty, a zwłaszcza beta-karoten i witaminę C, może chronić przed demencją. Jak donosi Journal of Alzheimer's Disease, takie warzywa i owoce jak szpinak, marchew czy morele, mogą być kluczem do leczenia chorób neurodegeneracyjnych.Wnioski oparto na badaniu 74 pacjentów chorych na Alzheimera i 158 zdrowych osób w wieku od 65 do 90 lat.

Na podstawie testów neuropsychologicznych, analizy krwi oraz wskaźnika masy ciała (BMI) stwierdzono, że poziom witaminy C i beta-karotenu u osób z demencją jest znacznie niższy niż u osób zdrowych.

Do najczęstszych objaw choroby Alzheimera należą: utrata pamięci, trudności z orientacją i zaburzenia funkcji poznawczych. Przyczyną takiego stanu rzeczy są złogi amyloidowe powstające w mózgu, które w efekcie prowadzą do utraty połączeń synaptycznych i do śmierci neuronów.


"W celu potwierdzenia naszej tezy, że witamina C i beta-karoten mogą zapobiegać rozwojowi choroby Alzheimera, należy przeprowadzić badania na kolejnych pacjentach”, mówi  profesor Gabriele Nagel, epidemiolog z Uniwersytetu w Ulm.

Doktor Nagel sugeruje przy tym, że skuteczną bronią w walce z chorobą może być również szpinak, który jest bogaty w azotany. Poprawiają one funkcjonowanie mitochondriów komórkowych oraz działają rozrzedzająco, usprawniając krążenie w rejonach mózgu odpowiedzialnych za funkcje poznawcze, przez co mogą hamować rozwój demencji w starszym wieku.

Komentarze do: Szpinak przeciw demencji?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz