Szukaj

Światowy Dzień Chorych na Alzheimera

Podziel się
Komentarze0

Jedna trzecia osób powyżej 90 roku życia choruje na demencję, a liczba chorych stale rośnie. Do roku 2050 liczba zachorowań w Niemczech wzrośnie z 1,4 miliona do 3 mln. Droga opieka nad chorymi czyni z demencji jedną z najkosztowniejszych chorób na świecie.Alzheimer albo inna forma, którą przybiera demencja, często wpływają na izolowanie chorych od społeczeństwa – właśnie dlatego wymyślono Światowy Dzień Chorych na Alzheimera.

Z badań przeprowadzanych przez ADI (międzynarodowa organizacja zajmująca się wspieraniem cierpiących na Alzheimera oraz badaniami nad tą chorobą) wynika, że 60 procent wszystkich ankietowanych chorych na Alzheimera uważa, iż taka diagnoza jest w ich kraju odbierana zawsze negatywnie i ma złe konotacje.

ADI uważa, że takie postępowanie nie pozwala polepszenie jakości życia chorych.

Poprzez hasło „Demencja – wspólne życie” organizacja stara się podczas Światowego Dnia Chorych na Alzheimera zburzyć uprzedzenia wobec wszystkich form demencji. ADI uważa, że polityka powinna stwarzać jednakowe warunki dla osób zdrowych oraz chorych.


„Osoby chore na demencję żyją w  rodzinach, domach oraz w całym kraju. Zarówno na wsiach jak i w miastach, w sąsiedztwie. Dlatego nie dotyczy to tylko rodzin, gdzie występuje choroba, ale całego społeczeństwa, gdyż wszyscy mamy z nią do czynienia” – uważają przedstawiciele organizacji.

Przebieg choroby może być lepszy

„Jako naukowcy możemy polecać dzisiaj jedynie już istniejące środki zapobiegawcze oraz lecznicze. Wczesne rozpoznanie oraz jak najszybsze rozpoczęcie terapii mogą mieć pozytywny wpływ na przebieg choroby” – mówi profesor Isabella Heuser z Charite w Berlinie.

Niemieckie Środowisko Chorych na Alzheimera krytykuje kasy chorych za niewystarczającą pomoc dla pacjentów.

Ogłoszenie 21 września Światowym Dniem Chorych na Alzheimera ma w swym założeniu rozbudzić dyskusję na temat pomocy chorym oraz ma zwrócić uwagę na to, że oni także są częścią społeczeństwa. Chodzi także o pokazanie, że statystycznie rzecz biorąc, liczba chorych stale rośnie.

Komentarze do: Światowy Dzień Chorych na Alzheimera

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz