Szukaj

Stwardnienie rozsiane: nowy marker może poprawić diagnostykę

Podziel się
Komentarze0

Diagnozowanie stwardnienia rozsianego (ang. multiple sclerosis MS) jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych neurologów. Ta autoimmunologiczna choroba ma wiele objawów i rzadko przedstawia jednolity obraz kliniczny. Nowe odkrycia naukowe dotyczące reakcji immunologicznej organizmu osoby chorej na stwardnienie rozsiane, mogą teraz przyczynić się do poprawy diagnostyki tej choroby.W trakcie badania analizowano krew osób cierpiących na MS i wykryto przeciwciała, które atakują określony kanał potasowy w błonie komórkowej.

Kanały potasowe odgrywają ważną rolę w przekazywaniu impulsów do mięśni i komórek nerwowych i to właśnie te procesy są hamowane u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.

Wyniki badań zostały opublikowane w najnowszym wydaniu New England Journal of Medicine.

Po raz pierwszy naukowcy z Competence Network Multiple Sclerosis (KKNMS) w Niemczech byli w stanie zidentyfikować przeciwciała, które wiążą się z kanałem potasowym KIR4.1.

"Znaleźliśmy te autoprzeciwciała u prawie połowy pacjentów z MS, partycypujących w naszym badaniu," wyjaśnia Bernhard Hemmer, profesor neurologii w Klinikum rechts der Isar Technische Universität München (TUM).


Wykryty biomarker nie był obecny u zdrowych pacjentów. Wyniki badań  mogą zatem wskazywać na to, że KIR4.1 jest jednym z celów autoprzeciwciał w przypadku MS.

Ludzie i zwierzęta bez KIR4.1 doświadczają uszkodzeń neurologicznych i nie są w stanie prawidłowo koordynować swoich ruchów. Ponadto, ich organizm nie tworzy wystarczającej otoczki mielinowej, zwanej również rdzenną - warstwy izolacyjnej, która chroni komórki nerwowe.

KIR4.1 jest przede wszystkim obecny w błonie komórek glejowych, które są odpowiedzialne za kontrolę metabolizmu w mózgu i tworzenie osłonek mielinowych. Neurolodzy będą teraz prowadzić badania nad tym, w jaki sposób przeciwciała atakujące KIR4.1 wpływają na rozwój stwardnienia rozsianego.

Te autoprzeciwciała są niezwykle rzadkie u osób z innymi chorobami neurologicznymi, co czyni je ważnym potencjalnym markerem diagnostycznym dla MS w przyszłości.

"Te autoprzeciwciała mogą ułatwić rozpoznanie choroby i pomóc nam odróżnić ją wyraźniej od innych chorób neurologicznych”, powiedział prof. Hemmer.

To właśnie nowo wykryte autoprzeciwciała będą przedmiotem dalszych badań.

Badanie zostało sfinansowane przez Bundesministerium für Bildung und Forschung, w ramach Competence Network Multiple Sclerosis (KKNMS) (CONTROLMS Research Association).

Komentarze do: Stwardnienie rozsiane: nowy marker może poprawić diagnostykę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz