Szukaj

Stary lek przeciwbólowy, czy pomoże w leczeniu gruźlicy?

Podziel się
Komentarze0

Dotychczas lekooporna i śmiertelna gruźlica, może niedługo przejść do historii. W dzisiejszych czasach mnóstwo jest przypadków gruźlicy, a w zależności od rodzaju, jest ona wyleczalna bądź nie. Mówi się, że przyczyną gruźlicy lekoopornej jest częste zażywanie dużych dawek antybiotyków. Jak mówią naukowcy Weill Cornell Medical College, niedługo może uda się znaleźć lekarstwo na właśnie tę odmianę gruźlicy.Z pomocą przyszedł lek przeciwbólowy o nazwie Oxyphenbutazone.

Naukowcom udało się zabić zarazki gruźlicy podczas testów laboratoryjnych, a śmiertelnym dla gruźlicy lekiem okazał się wyżej wspomniany farmaceutyk. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie PNAS.

Choć lek odniósł już pierwsze zwycięstwo, nie może być jeszcze przetestowany na ludziach. Najpierw musi przejść liczne testy na zwierzętach.

Zaskakujące odkrycie

Oxyphenbutazone był już wcześniej używany jako lek przeciwbólowy, jednak w 1970 roku wycofano patent. Obecnie używa się go w weterynarii. Poza tym, jak mówią naukowcy, nawet w tamtej epoce specyfik nie był często używany.


Dodatkowo Medical Daily doniósł, że lek kosztuje zaledwie 2 centy z dzienną dawkę.

Czy to możliwe, by lek na tak groźną chorobę, nękającą wszystkie kraje, znajdował się na wyciągnięcie ręki, za jedyne 2 centy w dodatku? Niestety, na odpowiedź przyjdzie nam jeszcze czekać do zakończenia testów.

W Stanach Zjednoczonych, rozpoczęcie badań klinicznych na tak przestarzałych lekach jest dość trudne. Żadna firma nie zapłaci za lek, jeśli nie spodziewa się na nim zarobić, powiedział badacz dr Carl Natan.

Jak pisze New England Journal of Medicine, problem gruźlicy jest obecnie znany na całym świecie. Na przykład, w Chinach już około 10% chorych cierpi na lekooporną odmianę.

Niestety, jak wykazują najnowsze badania opublikowane w The Lancet, liczba zachorowań na odporną na leki gruźlicę oraz na gorsze przypadki gruźlicy jest wyższa, niż wydawała się z początku.

Póki co, osoby czekające na lekarstwo mogą jedynie mieć nadzieję na szybkie i pozytywne zakończenie testów.

Komentarze do: Stary lek przeciwbólowy, czy pomoże w leczeniu gruźlicy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz