Szukaj

Stany Zjednoczone: skażony lek wywołuje zapalenie opon mózgowych

Podziel się
Komentarze0

Jedenaście osób zmarło, a 119 cierpi na grzybicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych w wyniku podania skażonego leku. Skażony lek, a dokładniej specyfik sterydowy, wywołał w Stanach Zjednoczonych prawdziwą epidemię.Lek podany został dziesiątkom osób. Według najnowszego bilansu opublikowanego wczoraj, minimum jedenaście osób zmarło na grzybicze zapalenie opon mózgowych, a 119 walczy nadal z chorobą.

Od 21 maja, Ośrodek Zwalczania Chorób Zakaźnych (CDC) wzywa lekarzy do bezzwłocznego skontaktowania się z wszystkimi pacjentami, którzy otrzymali dawkę zakażonych sterydów, powszechnie używanych na ból pleców.

Do poniedziałku przypadki zachorowań potwierdzono w dziewięciu z 23 stanów, do których trafił preparat. Są to: Tennessee, Michigan, Floryda, Maryland, Minnesota, Wirginia, Karolina Północna, Indiana i Ohio.


Najbardziej ucierpiało Tennessee, gdzie odnotowano 39 przypadków zachorowań i trzy ofiary śmiertelne.

Zapalenie opon mózgowych wywołuje grzyb, który atakuje błonę ochraniającą mózg oraz rdzeń pacierzowy. Do zakażenia dochodzi dość rzadko, niestety jest ono późno wykrywane, gdyż jego symptomy przypominają objawy towarzyszące zwykłej grypie.

Według pierwszych wyników śledztwa, lekarze, którzy zastosowali sterydy u pacjentów w stanie Tennessee „nie mieli pojęcia”, że istniał jakikolwiek problem z zakażonymi fiolkami oraz że nie było „żadnych niedociągnięć” w protokołach, do których się zastosowali, skomentował pracownik służby zdrowia, John Dreyzehner.

Federalne władze sanitarne wykryły skażoną substancję w próbce produktu wyprodukowanego przez firmę New England Compounding Center (NECC) z siedzibą w Framingham w stanie Massachusetts. Firma wstrzymała produkcję sterydu oraz zawiesiła swoją działalność.

Komentarze do: Stany Zjednoczone: skażony lek wywołuje zapalenie opon mózgowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz