Szukaj

Środki dezynfekujące do rąk mają niewielkie działanie chroniące przed grypą

Podziel się
Komentarze0

Żel antyseptyczny do rąk, którego używanie było tak mocno zalecane w czasie epidemii grypy A H1N1, w rzeczywistości może nie mieć żadnego wpływu na poziom infekcji, przynajmniej według jednego niedawno przeprowadzonego badania.La Presse donosi, iż środki dezynfekujące ręce na bazie alkoholu nie redukują w sposób znaczący częstości występowania zakażeń rinowirusami czy też wirusami grypy, według autorów badania, przeprowadzonych pod przewodnictwem doktora Ronalda Turnera z Uniwersytetu Stanowego w stanie Virginia w Stanach Zjednoczonych.

Badanie zostało przeprowadzone na 212 uczestnikach, podzielonych na dwie grupy. Uczestnicy myli sobie ręce każdego dnia co trzy godziny przez 10 tygodni. Oprócz tego używali również żelu hydroalkoholowego – w pierwszej grupie, natomiast druga grupa nie otrzymała żadnych szczególnych instrukcji do przestrzegania.

Zobacz również:Według rezultatów, wśród uczestników z pierwszej grupy zachorowało mniej osób niż w grupie drugiej. Proporcje te wynosiły 59% chorych uczestników z pierwszej grupy, w porównaniu do 88,5% chorych z drugiej grupy. Jednakże, 12% uczestników badań, którzy myli ręce najczęściej, zostało dotkniętych grypą, w porównaniu do 15% uczestników chorujących na grypę z drugiej grupy.

Natomiast jeśli chodzi o infekcje rinowirusowe, to 42% uczestników, którzy myli sobie ręce co trzy godziny, zostało zakażonych, w porównaniu do 51% uczestników badań, którzy nie musieli przestrzegać szczególnych zaleceń.

Komentarze do: Środki dezynfekujące do rąk mają niewielkie działanie chroniące przed grypą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz