Szukaj

Jak często myjesz ręce?

Podziel się
Komentarze0

Umieszczane w męskich toaletach komunikaty, z którymi mężczyźni się identyfikują, przyczyniają się do wzrostu liczby osób myjących ręce do 86%. Według amerykańskiego Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC), 77% mężczyzn myje ręce wychodząc z toalety. Ostatnie badania opublikowane w Human Communication Research dowodzą, że liczba ta wzrosła do 86% wśród tych mężczyzn, którzy zapoznali się z treścią komunikatów nawołujących do mycia rąk, umieszczanych w publicznych toaletach.Maria Lapinski (Michigan State University), Erin Maloney (University of Pennsylvania), Mary Braz (Westchester University) i Hillary Shulman (North Central College) opublikowały w Human Communication Reasearch wyniki swoich badań, przeprowadzonych na studentach płci męskiej.

W eksperymencie, który odbył się na Michigan State University, mężczyźni zostali poddani badaniom, a następnie udzielali informacji zwrotnej na temat ich przebiegu.

Na podstawie tego doświadczenia zostało zaprojektowane badanie, na potrzeby którego w męskich toaletach zawieszano tabliczki obwieszczające, że „czterech na pięciu mężczyzn myje ręce”, opatrzone zdjęciem studenta w czapce MSU oraz instrukcją dokładnego mycia rąk.

Zobacz również:Przeprowadzający badanie obserwowali zachowania związane z myciem rąk u przypadkowych osób korzystających z toalety i oceniali poprawność przestrzegania zasad zamieszczonych w dołączonej instrukcji.

Następnie podążali za niczego nieświadomymi uczestnikami eksperymentu i prosili chętnych o wypełnienie kwestionariusza.

Badania dowodzą, że mężczyźni, którym był eksponowany odnoszący się do nich komunikat, byli bardziej skłonni do mycia rąk i dłużej trzymali odkręconą wodę, niż ci którzy nie widzieli znaku.

Wydaje się, że wyniki tego badania mogą mieć wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresach grypy i przeziębienia.

Maria Lapinski tłumaczy: „To bardzo ważne z punktu widzenia zdrowia publicznego, ponieważ jakość mycia dłoni może zatrzymać rozszerzanie się wielu chorób. A my jesteśmy w posiadaniu danych, które dowodzą, że ludzie nie robią tego tak często, jak powinni.”

„To odkrycie, nie tylko ulepsza teorię komunikacji w znaczącym stopniu, ale także wzbogaca naszą wiedzę o istotnej roli komunikacji w kampaniach zdrowotnych” - dodaje John Courtight, wydawca Human Communication Research i profesor na Uniwersytecie w Delaware.


Komentarze do: Jak często myjesz ręce?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz