Szukaj

SMART kontroluje grypę

Podziel się
Komentarze0

W kwietniu 2009 roku, świat obiegły raporty dotyczące pojawienia się zmutowanego wirusa grypy H1N1. Choroba, nazwana "świńską grypą", szybko rozwijała się na całym świecie, zbierając śmiertelne żniwo w liczbie około 18.000 osób. Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Stanach Zjednoczonych oznajmiło, że to pierwszy globalny przypadek pandemiczny od ponad czterech dekad.Świńska grypa nie jest prawdopodobnie ostatnią mutacją wirusa, powodującą światową sensację.

Jednym ze sposobów na zapobieganie następnym wybuchom pandemii jest pomysł na śledzenie rozwoju wirusa, a także kontrolowanie szybkości jego rozprzestrzeniania.

Niestety, do tej pory tego typu działania możliwe były jedynie przy pomocy kosztownych i nieporęcznych urządzeń. Teraz jednak sytuacja ma się zmienić.

Inżynierowie z Brown University i Memorial Hospital w Rhode Island opracowali BioChip, który może wykryć obecność grypy w określonej sekwencji RNA, a następnie za pomocą małych magnesów oddzielić porażone przez grypę sekwencje kodu. Konsekwencją wynalazku ma być niezawodny i szybki sposób na wykrywanie, a także eliminowanie wirusa z organizmu.


"Chcieliśmy stworzyć coś prostego" - mówi Anubhav Tripathi, profesor inżynierii na Brown University. "To tanie urządzenie, które jest w stanie wykryć typ choroby. BioChip będzie w stanie zdefiniować czy mamy do czynienia z grypą, HIV lub gruźlicą” -  precyzuje.

Badania prowadzone przez Brown Universtity noszą nazwę SMART (A Simple Method for Amplifying RNA Targets).

Wynalazek jest w istocie serią lamp z żarówkami na końcu każdego kanału, łączącego lampę z BioChipem. Inżynierowie używają magnesu, by powoli przeciągać RNA zebrane w maleńkiej bańce przez rurkę, a następnie kierują elementy kodu na sondy, znajdujące się na żarówkach.

"Jeśli w kodzie RNA urządzenie wykryje wirusa grypy, żarówki nie zaświecą się” - tłumaczy Tripathi. Chipy stworzone w laboratorium Tripathi mają mniej niż dwa cale szerokości i mogą pomieścić cztery kanały zakończone żarówkami.

"Urządzenie pozwala nam na wykorzystanie bardzo czułych i precyzyjnych sond. Mamy nadzieję, że okaże się ono przełomem w wykrywaniu wirusów" - podsumował Tripathi.


Komentarze do: SMART kontroluje grypę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz