Szukaj

Sezonowa prewencja malarii wśród afrykańskich dzieci: analiza potencjału ratowania życia

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych badań, w niektórych regionach Afryki comiesięczne podawanie dzieciom leków przeciwmalarycznych podczas pory deszczowej, mogłoby zapobiegać dziesiątkom tysięcy zgonów rocznie.Zespół naukowców przeanalizował potencjalne skutki nowej strategii kontroli malarii w Afryce, która przyjmuje podobne podejście do tej, którą wykorzystuje się do ochrony podróżnych, udających się do obszarów endemicznych malarii. Badacze stwierdzili, iż może prowadzić to do znacznej poprawy zdrowia publicznego.

Eksperci do spraw malarii uważają nowe podejście, zwane sezonową chemoprewencją malarii (SCM), za ekscytujące narzędzie w walce z chorobą. Badania wskazały obszary Afryki, gdzie metoda ta mogłaby być wykorzystana najefektywniej i gdzie wdrożenie tego nowego środka kontrolnego jest pilnie potrzebne.

Badania, opublikowane w Nature Communications, zostały przeprowadzone przez London School of Hygiene & Tropical Medicine i obejmowały współpracę z naukowcami z Wielkiej Brytanii oraz Afryki.

W niektórych częściach Afryki, malaria jest poważnym problemem jedynie w kilku miesiącach w ciągu roku, w trakcie i tuż po porze deszczowej. Na tych obszarach zapewnienie dzieciom comiesięcznej dawki taniej kombinacji leków przeciwmalarycznych (sulfadiazyna, pirymetamina i amodiachina) w sezonie największego ryzyka, zapobiec może około 80% ciężkich i nieskomplikowanych przypadków zachorowań na malarię.

Stwierdzono, iż podawanie leków przeciwmalarycznych raz w miesiącu, powtarzane wielokrotnie i na dużą skalę, jest bezpieczne i zapewnia ochronę nawet dzieciom śpiącym pod owadobójczymi moskitierami. Obecnie główną metodą kontroli malarii jest używanie owadobójczych moskitier oraz opryskiwanie domów owadobójczymi środkami, w połączeniu z szybką diagnostyką oraz skutecznym leczeniem malarii u pacjentów przy pomocy terapii opartych na kombinacjach artemizyny.

Zestawiając satelitarne mapy opadów z informacjami dotyczącymi występowania malarii w różnych obszarach Afryki, naukowcy zidentyfikowali regiony, w których sezonowa chemoprewencja malarii byłaby przydatna i opłacalna. Największy wpływ mogłaby wywrzeć w krajach Sahelu. Jest to szeroki pas Afryki ciągnący się od Gambii do Senegalu na zachodzie oraz do części Sudanu na wschodzie. Najistotniejszymi krajami byłyby Nigeria, Niger, Burkina Faso oraz Mali, gdzie zagrożonych jest około 14 milionów dzieci poniżej piątego roku życia i które mogłyby skorzystać z tej metody leczenia.

Niedawno, w konsekwencji przeglądu wyników, w tym także powyższych odkryć, komisja Malaria Policy Advisory Committee, przy World Health Organization (WHO), oficjalnie zarekomendowała sezonową chemoprewencję malarii jako politykę kontroli malarii w Sahelu. Niektóre z krajów w Afryce Zachodniej, wymienione w niniejszych badaniach, mogą chcieć wprowadzić SCM do swoich narodowych programów zwalczania malarii.

Zespół oszacował również liczbę dzieci objętych ryzykiem zachorowania na malarię na tych obszarach oraz liczbę przypadków zachorowań i zgonów, którym można zapobiec, jeśli SCM zostanie wykorzystana na szeroką skalę. W częściach Afryki, odpowiednich do wprowadzenia SCM, żyje około 40 milionów dzieci poniżej piątego roku życia, które mogłyby czerpać korzyści z tej interwencji, oraz dochodzi do około 150 tysięcy zgonów dzieci rocznie z powodu choroby.

Przedstawiając realistyczne, bardziej niż optymistyczne założenia co do liczby dzieci, które można uratować, naukowcy oszacowali, iż rocznie można by zapobiec około 11 milionom przypadków malarii oraz blisko 50 tysiącom zgonów spowodowanych chorobą, gdyby SCM została w pełni wdrożona.

Główny autor doktor Matt Cairns z London School of Hygiene and Tropical Medicine wyjaśnia: „Zapewnienie owadobójczych siatek jest istotnym sposobem ochrony dzieci przed malarią, lecz na niektórych obszarach nie jest on wystarczający – dzieci potrzebują dodatkowych metod ochrony. Zidentyfikowaliśmy wielkie obszary Afryki, gdzie miesięczna sezonowa chemoprewencja mogłaby być skutecznym dodatkiem do istniejących metod, zmniejszających narażenie na ugryzienia komarów. Jeśli ten sposób kontroli byłby szeroko stosowany, mógłby zapobiec wielu milionom przypadków zachorowań na malarię oraz dziesiątkom tysięcy zgonów rocznie.”

Profesor Sir Brian Greenwood, jeden ze starszych autorów badań oraz czołowy ekspert w zakresie kontroli malarii, mówi: „Ekscytujące wyniki! To jest coś, co jest gotowe do natychmiastowego wdrożenia w życie. Dzieci mogą więc z tej metody zacząć czerpać korzyści już teraz, zamiast czekać trzy lub pięć lat. Kluczem jest zapewnienie, iż obietnica stanie się rychło rzeczywistością.”

Doktor Robert Newman, dyrektor WHO Global Malaria Programme, zauważa: „Ta metoda interwencji posiada ogromny potencjał. Może ona przyczynić się do osiągnięć założonych w Millennium Development Goals w regionie Sahelu; polityka ta powinno zostać szybko przyjęta i wdrożona.”

Komentarze do: Sezonowa prewencja malarii wśród afrykańskich dzieci: analiza potencjału ratowania życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz