Szukaj

Samodzielny pomiar ciśnienia poprawia leczenie nadciśnienia

Podziel się
Komentarze0

Leczenie nadciśnienia będzie bardziej skuteczne, kiedy pacjent będzie sam sobie mierzył ciśnienie w domu, według rezultatów prób klinicznych przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii na 480 osobach cierpiących na nadciśnienie, którzy mieli od 35 do 85 lat.Pacjenci byli poddani obowiązkowej kontroli lekarskiej klasycznej, wraz z pomiarem ciśnienia podczas wizyty u lekarza, albo też dostosowali się do programu samomonitorowania, który pozwalał im na samodzielny pomiar ciśnienia w domu.

Ci, którzy sami sobie mierzyli ciśnienie, robili to za pomocą ciśnieniomierza i mogli w ten sposób dostosować swoje leczenie antynadciśnieniowe, w zależności od rezultatów. Wyniki badań wskazują, że po 6 miesiącach, średnia redukcja ciśnienia tętniczego skurczowego była o 40% bardziej wyraźna u pacjentów, którzy dokonywali samodzielnych pomiarów, w porównaniu do tych pacjentów, którzy byli nadzorowani przez lekarza. Procent ten skoczył do 44% po 12 miesiącach badań.


Dane zbierane przez uczestników z grupy samomonitorującej się były dostarczene lekarzom poprzez modem, w celu zapewnienia nadzoru lekarskiego. Skuteczność samomonitorowania jest zresztą potwierdzona przez rezultaty ogromnej metaanalizy, zrealizowanej przez ten sam zespół badawczy, która odnosiła się do 25 prób klinicznych, przeprowadzonych na 5 898 pacjentach, cierpiących na nadciśnienie.

Komentarze do: Samodzielny pomiar ciśnienia poprawia leczenie nadciśnienia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz