Szukaj

Rzadziej przypisywane antybiotyki mogą bardziej wyjść na zdrowie

Podziel się
Komentarze0

Przeprowadzono badania porównawcze nad zastosowaniem wankomycyny i cefazoliny w leczeniu niektórych zakażeń krwi. Jak się okazało, wankomycyna była najczęściej przepisywanym pacjentom antybiotykiem, ale u pacjentów leczonych cefazoliną odnotowano o 38% niższy wskaźnik hospitalizacji i śmierci niż u leczonych tym pierwszym lekiem.Setki tysięcy Amerykanów choruje co roku na zakażenie krwi. Antybiotyki najczęściej stosowane w leczeniu tej przypadłości u pacjentów dializowanych nie zawsze jednak muszą stanowić najlepszy wybór – wynika z badań opublikowanych w najnowszym wydaniu Journal of the American Society of Nefrology.

Gdy bakterie Staphylococcus aureus (S. aureus) uzyskają dostęp do krwiobiegu pacjenta, zakażenie staje się zagrożeniem dla życia. Antybiotyki są zazwyczaj w stanie wyleczyć tę infekcję, ale bez ich zastosowania ponad 80% chorych pacjentów może umrzeć.

Jaki antybiotyk jest jednak najlepszy?

Doktor Kevin Chan z Fresenius Medical Care Ameryki Północnej i Szpitala Głównego w Massachusetts, wraz ze współpracownikami, porównywał skuteczność różnych antybiotyków w zapobieganiu hospitalizacji i zgonom w wyniku zakażenia krwi.


Dokonali oni przeglądu ponad 500 000 wyników badań krwi, pochodzących z ich bazy danych dotyczącej przewlekłej choroby nerek, w poszukiwaniu wrażliwych na metycylinę szczepów bakterii S. aureus.

Ponadto zwracali uwagę na przypadki, w których lekarze stosowali wankomycynę lub cefazolinę w leczeniu zakażeń krwi.

Wankomycyna jest często postrzegana jako lepszy antybiotyk, ponieważ posiada szeroki zakres działania na wiele szczepów bakterii, jednakże inne wskaźniki, jak zabójcza moc i przenikanie do tkanek, są równie istotnymi czynnikami przy wyborze najlepszego leku.

Ważniejsze z wyników badań:

·    56% pacjentów pozostało przy wankomycynie, kiedy wyniki badań krwi wykazały podatność bakterii S. aureus na działanie cefazoliny, podczas gdy tylko 17% było leczonych cefazoliną.

·    U pacjentów leczonych cefazoliną odnotowano o 38% niższy wskaźnik hospitalizacji i śmierci niż u leczonych wankomycyną.

·    Pacjenci leczeni cefazoliną wykazywali również o 48% rzadsze zachorowanie na sepsę, najbardziej niebezpieczne z zakażeń krwi.


Myślę, że te dane sugerują istnienie szansy na poprawę wyników u pacjentów poprzez odpowiedni dobór antybiotyku, stwierdził dr Chan.

Komentarze do: Rzadziej przypisywane antybiotyki mogą bardziej wyjść na zdrowie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz