Szukaj

Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 może mieć związek z grupą krwi

Podziel się
Komentarze0

Czynniki wpływające na zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, takie jak otyłość czy występowanie tej choroby w rodzinie, są powszechnie znane. Jednak najnowsze badania przeprowadzone we Francji wskazują, że grupa krwi również może być takim czynnikiem.

Zespół naukowców z Francji, w którego skład wchodzi dr Guy Fagherazzi z Centrum Badań Epidemiologii i Zdrowia Ludności w Instytucie Gustave'a Roussy we Francji, wspomniał o tym, że wcześniejsze badania wykazały, że ludzie z grupą krwi AB mają większe ryzyko udaru.

Podczas innego eksperymentu okazało się, że więcej było osób, które chorowały na cukrzycę wśród tych z grupą krwi AB. Inne, mniejsze badania, przedstawiły podobne wyniki. Właśnie to skłoniło badaczy z Francji do przeprowadzenia doświadczenia dotyczącego związku między grupą krwi a cukrzycą.

Dr Fagherazzi i jego koledzy przeanalizowali wyniki badań 82 104 tys. kobiet, które brały udział w eksperymencie o nazwie „E3N”. Zaczął się on w 1990 roku i brało w nim udział prawie 100 tys. nauczycielek.

Z analizy kwestionariusza wypełnionego przez uczestniczki wynika, że w latach 1990-2008 u 3553 z nich zdiagnozowano cukrzycę typu 2. Próbki krwi zostały od nich pobrane w latach 1995-1997.

Kobiety z grupą krwi B+ mają o 35% większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2

Wyniki analizy - opublikowane w czasopiśmie Diabetologia - pokazują, że ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 u kobiet z grupą krwi A jest o 10% większe niż u kobiet z grupą krwi 0. Natomiast u pań z grupą krwi B ryzyko jest większe o 21%.

Kobiety z grupą krwi AB mają 17% większe ryzyko zachorowania niż panie z grupą krwi 0, jednak naukowcy twierdzą, że te wyniki nie są statystycznie znaczące.

Naukowcy ocenili także ryzyko zachorowania tych kobiet na podstawie czynnika Rh, czyli występowania antygenu Rh we krwi. Wyniki tego eksperymentu nie wykazały jednak różnicy w ryzyku zachorowania między kobietami, które posiadały antygen R+ a tymi z antygenem R-.

Następnie badacze wzięli pod uwagę czynnik Rh jak i grupę krwi. Każda kombinacja była porównywana z uniwersalną grupą krwi, czyli z 0-, ponieważ nie posiada ona żadnych antygenów.

Wyniki badań pokazały, że kobiety z grupą krwi B+ posiadają o 35% większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 niż te z grupą krwi 0-. Ryzyko kobiet z grupą AB+ jest większe o 26%, z grupą krwi A- o 22%, a z grupą A+ o 17%.

Zespół badaczy mówi jednak, że wyniki badań dla kobiet z grupą krwi 0-, B- oraz AB- nie są statystycznie znaczące.

Dr Fagherazzi powiedział: - Nasze badania potwierdzają silne powiązania między grupą krwi a ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Wynika z nich, że u osób z grupą krwi 0 ryzyko to jest mniejsze. Dlatego też badania nad grupami krwi powinny być w przyszłości przeprowadzane podczas klinicznych i epidemiologicznych eksperymentach dotyczących cukrzycy. Potrzebne są również dalsze badania mające na celu sprawdzenie dlaczego osoby z grupą krwi 0 mają mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Naukowcy wskazują na kilka potencjalnych czynników mogących wyjaśnić wyniki ich badań. Jednym z nich jest powiązanie grupy krwi z molekułami mającymi wpływ na rozwinięcie się cukrzycy typu 2. Innym czynnikiem może być powiązanie grupy krwi z florą bakteryjną jelita.

Dr Françoise Clavel-Chapelon, z tego samego instytutu co dr Fagherazzi, przyznaje, że ich badania skupiły się na kobietach, jednak nie ma dowodu na to, że ryzyko zachorowania jest zależne od płci.

Paulina Osowska

Komentarze do: Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 może mieć związek z grupą krwi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz