Szukaj

Robot walczący z infekcjami szpitalnymi

Podziel się
Komentarze0

Od kilku już lat, klinika Cèdres d'Echirolles w Grenoble we Francji walczy o redukcję ryzyka infekcji szpitalnych. Walka ta od pewnego czasu jest coraz łatwiejsza a dokładniej od momentu, kiedy placówka zdobyła innowacyjne urządzenie. Jest to robot, który pozwala na przeprowadzanie szybkich testów wykrywających infekcje u pacjentów, jeszcze przed hospitalizacją.Infekcje szpitalne to dziś wielki problem wszelkiego rodzaju placówek zdrowotnych. Dotyczą one zarówno szpitali, jak i klinik i objawiają się co najmniej 48 godzin po przyjęciu pacjenta.

Zachorowalność na tego typu infekcje generalnie spada, ale ich konsekwencje pozostają na tyle poważne, iż należy się nimi niepokoić. Ostatnie statystyki, podawane w 2009 roku przez francuską sieć Raisin (Reseau d’alerte, d’investigation et de surveillance des infections nosocomiales), mówiły o zachorowalności na poziomie 5,35% we Francji.

Każdego roku w tym kraju dochodzi do ok. 15 milionów hospitalizacji. Około 800 000 pacjentów zaraża się infekcją szpitalną, co może wiązać się z poważnymi komplikacjami, które przedłużają pobyt pacjenta w szpitalu. Co istotne, infekcje te mogą nawet spowodować zgon. Według statystyk, infekcje szpitalne odpowiadają za ok. 4 200 zgonów rocznie!

W 1995 roku, francuskie Ministerstwo Zdrowia wdrożyło Narodowy program prewencyjny, który miał zredukować częstość występowania infekcji szpitalnych. Program ten przyjęły liczne placówki, między innymi Clinique des Cèdres w Echirolles, gdzie rocznie przeprowadza się do 20 000 interwencji chirurgicznych.


Po wielu latach inwestycji w prewencję i kontrolę ryzyka infekcji, w 2008 roku kierownictwo kliniki zdecydowało się wdrożyć systematyczne wykrywanie infekcji dla wszystkich pacjentów. Procedura ta polega na przeprowadzaniu testu DNA u wszystkich chorych, jeszcze przed przyjęciem do szpitala, aby wykryć u nich ewentualną obecność gronkowca złocistego multiodpornego, czyli bakterii odpowiedzialnej za liczne infekcje.


Na 7 500 testów przeprowadzonych w ciągu jednego roku, 30% okazało się pozytywnych. Oznacza to, że testy te pozwoliły ograniczyć ryzyko infekcji szpitalnych. Jednakże, wadą tego systematycznego wykrywania jest to, że dostarcza ono wyniki dopiero po 48 – 72 godzinach, co jest zbyt długim czasem oczekiwania w momencie, kiedy hospitalizacja jest niezbędna.

Dlatego też klinika Clinique des Cèdres robi kolejny krok do przodu w partnerstwie z amerykańską firmą Cepheid i nabywa GeneXpert® Infinity 80. Jest to wysoce specjalistyczny robot, który pozwala na przeprowadzenie wykrywania o wiele szybciej i o wiele łatwiej, gdyż wystarczy jedna godzina, aby mieć wyniki testów molekularnych na podstawie próbki pobranej od pacjenta.

Robot jest do dyspozycji przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i może przeprowadzać nawet 80 testów jednocześnie na obecność różnych bakterii: gronkowiec złocisty, streptokoki B czy Mycobacterium tuberculosis (prątek gruźlicy).

Prawdziwy postęp medyczny

Doktor Guillaume Richalet, przewodniczący kliniki, stwierdza - Dostęp do innowacji i do jak najlepszej jakości opieki to nasz podstawowy cel. Chcemy, żeby nasza placówka była pionierem w dziedzinie ograniczania ryzyka infekcji. Nawet jeżeli ograniczenie ryzyka do poziomu zero nie jest możliwe, to nowy robot pozwala nam na osiągnięcie prawdziwego postępu medycznego. Uzyskanie rezultatów w tak krótkim czasie pozwoli na adekwatne leczenie pacjenta-nosiciela, na lepszą kontrolę transmisji bakterii, na skrócenie czasu hospitalizacji, a przede wszystkim na zapewnienie lepszego bezpieczeństwa wszystkim pacjentom naszej kliniki.

Komentarze do: Robot walczący z infekcjami szpitalnymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz