Szukaj

Reumatoidalne zapalenie stawów: obiecująca terapia w postaci drzewa?

Podziel się
Komentarze0

Pewien obiecujący typ molekuł sferycznych, dendrymerów, ma mieć korzystne działanie na reumatoidalne zapalenie stawów, a być może również i na inne przewlekłe choroby zapalne. Nadzieja dotycząca rozwoju nowych terapii jest więc dozwolona!Reumatoidalne zapalenie stawów oraz inne przewlekłe choroby zapalne, czy będzie w końcu można skutecznie je leczyć? Pewien szczególny typ molekuł, dendrymery, mogą okazać się przynajmniej użyteczne, według rezultatów pewnego badania, które ukazało się w przeglądzie Science Translational Medicine; a dodatkową korzyścią jest to, iż są one dostępne.

Dendrymery są polimerami syntetycznymi połączonym, a to znaczy, iż są one złożone z całości molekuł, połączonych między sobą na obraz dychotomicznych gałęzi drzew. Na końcu przybierają one formę sferyczną, gdzie molekuły stwierdzane na powierzchni (albo nieco rzadziej molekuły wewnętrzne), zapewniają dendrymerowi jego właściwości.

Właściwości te mogą być naprawdę różnorakie, a więc dendrymery posiadają ogromny potencjał, jak uważa się w świecie medycznym.

Zapalenie tkanki stawowej


Dlatego też, czasami są one postrzegane jako lekarstwa jutra, a także są badane w ogromnej liczbie dziedzin, takich jak dostarczanie molekuł terapeutycznych do organizmów, obrazowanie medyczne, albo jeszcze inżynieria tkankowa.


Tym razem, naukowcy z INSERM, z CNRS oraz z Uniwersytetu III w Tuluzie (Francja) przetudiowali ich właściwości w walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobą autoimmunologiczną, która wywołuje zapalenie tkanki stawowej, powodując bóle oraz deformacje palców.

Reumatoidalne zapalenie stawów może się również pojawić u niektórych myszy laboratoryjnych, które służą jako model choroby. I to właśnie na tych zwierzętach te szczególne dendrymery zostały przetestowane.

Te dendrymery, które posiadają na swojej powierzchni molekuły azabifosfonatu, w doświadczeniach in vitro wykazały swoje specyficzne działanie na monocyty, komórki znane z tego, iż są związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Prawdziwa nadzieja

U myszy laboratoryjnych podanie dożylnie dendrymerów pozwoliło na zmniejszenie skutków choroby, poprzez redukcję destrukcji tkanki chrzęstnej i poprzez zachowanie funkcjonalności stawów. Poza tym, poziom cytokin (molekuły markery zapalenia), staje się porównywalny z poziomem u zwierząt zdrowych.

Dendrymery te są więc zdolne do regulowania reakcji zapalnej, odpowiedzialnej za liczne przewlekłe choroby zapalne.

Dawki podane myszom były kompatybilne z dawkami terapeutycznymi u człowieka, a więc nadzieja dla pacjentów dotkniętych reumatoidalnym zapaleniem stawów, którzy dziś korzystają jedynie z bardzo kosztownego leczenia (którego skuteczność zresztą wcale nie jest pewna), jest więc realna.

Komentarze do: Reumatoidalne zapalenie stawów: obiecująca terapia w postaci drzewa?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz