Szukaj

Rak piersi u mężczyzn - choroba, która istnieje naprawdę

Podziel się
Komentarze0

Wbrew powszechnej opinii, rak piersi nie dotyczy wyłącznie kobiet. Mężczyzn atakuje rzadziej, ale bywa bardziej dotkliwy – bo zwykle jest zdiagnozowany bardzo późno. Najwyższy czas pomyśleć również o męskich piersiach!


Według statystyk 1 na 100 przypadków raka piersi występuje u mężczyzn, czyli każdego roku diagnozuje się w Polsce średnio 300 przypadków nowych zachorowań. Problem jest o tyle poważny, że brak profilaktyki i niska świadomość społeczna skutkują często zbyt późną diagnozą, kiedy nowotwór jest już trudny do zwalczenia.

- Panowie często ignorują zagrożenie, gdyż są przekonani, że na raka piersi chorują wyłącznie kobiety. Do lekarza zgłaszają się średnio po 6-9 miesiącach od wystąpienia objawów, z zazwyczaj bardzo zaawansowanym, trudnym do leczenia procesem nowotworowym. Z tego powodu rokowanie u mężczyzn chorych na raka piersi jest wyraźnie gorsze w porównaniu do kobiet – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Wysocki z Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów w Wielkopolskim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie w Poznaniu, ekspert Fundacji Rosa w kampanii Rak. To się leczy!.

Pochodzenie i objawy nowotworu piersi

Etiologia raka piersi, pomimo znacznej liczby prac i analiz, jakie na świecie do tej pory przeprowadzono, w dalszym ciągu nie jest całkowicie wyjaśniona – coraz większą rolę przypisuje się uwarunkowaniom genetycznym.

- Oprócz obciążeń genetycznych, zwiększone ryzyko obserwuje się u mężczyzn po 60 roku życia, z wysokim poziomem estrogenów lub niskim poziomem testosteronu lub cierpiących na rzadkie choroby genetyczne na przykład zespół Klinefeltera – tłumaczy prof. Piotr Wysocki.


Podstawowym objawem mogącym świadczyć o nowotworze piersi jest wyczuwalny guzek w obrębie piersi bądź w dole pachowym. Jednak wszelkie nietypowe objawy w obrębie sutków: zmiana barwy, wciągnięcie lub zniekształcenie brodawki; krwawienie lub wydzielina z sutków, poszerzenie żył na klatce piersiowej lub owrzodzenie, powiększenie jednej z piersi lub zaburzenia symetrii klatki piersiowej powinny wzbudzać niepokój.


Profilaktyka i leczenie

Niezależnie od płci, w profilaktyce raka piersi najważniejsza jest dokładna obserwacja własnego ciała. Kobiety od wielu lat są informowane o konieczności samobadania piersi, ale onkolodzy zalecają je również mężczyznom. Samobadanie jest ściśle połączone z samoobserwacją przed lustrem i polega na dokładnym skontrolowaniu ściany klatki piersiowej (okolice sutków) i dołu pachowego opuszkami palców. Każde niepokojące zmiany powinny być skonsultowane z lekarzem (chirurg, onkolog), który w przypadku stwierdzenia podejrzenia raka wyśle na odpowiednie badania: USG piersi oraz ew. biopsję, podczas której za pomocą cienkiej igły pobiera się komórki piersi lub płyn z torbieli do badania mikroskopowego.

Leczenie raka piersi u mężczyzn polega zwykle na mastektomii (wycięcie całego gruczołu piersiowego), napromienieniu klatki piersiowej oraz terapii farmakologicznej. Im wcześniej nowotwór zostanie zdiagnozowany – tym większa szansa na pełne wyleczenie. Dlatego tak istotne jest, aby jak najszybciej poprosić lekarza o zbadanie wszelkich guzów i innych niepokojących objawów.

Niewidzialny problem

Problem raka piersi u mężczyzn jest niedoceniany zarówno przez programy edukacyjne jak i programy badań przesiewowych raka piersi, bowiem dotyczą one wyłącznie kobiet – nic więc dziwnego, że większość mężczyzn jest przekonanych, że ten problem ich nie dotyczy. Rak piersi u mężczyzn jest również niedocenionym tematem badawczym – dopiero w tym roku ukazała się pierwsza praca epidemiologiczna analizująca częstość występowania poszczególnych typów tego nowotworu u mężczyzn, podczas gdy takie badania dotyczące kobiet przeprowadzono już wiele lat temu. 

Im wcześniej problem raka piersi u mężczyzn zostanie dostrzeżony w społeczeństwie, tym szybciej poprawi się jego wczesna wykrywalność, a to bezpośrednio przełoży się na zdecydowaną poprawę rokowania chorych z tym rozpoznaniem.

Komentarze do: Rak piersi u mężczyzn - choroba, która istnieje naprawdę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz