Szukaj

Przywracanie krwinek do stanu komórek macierzystych

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa opracowali niezawodną metodę odmładzania krwinek, nadając im pierwotny stan komórek macierzystych, z którego są w stanie rozwinąć się w dowolny typ komórek ciała. Praca ta została opublikowana na łamach czasopisma Public Library of Science (PLoS).Jest to "rozdział drugi" ciągłych starań o wypracowanie skutecznego i zgodnego sposobu na przekształcenie dorosłych komórek krwi w komórki macierzyste, nadające się do zastosowania klinicznego i badawczego, zastępując tym samym komórki macierzyste ludzkich embrionów, stwierdza Elias Zambidis, profesor onkologii i pediatrii w Instytucie Inżynierii Komórkowej na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa oraz w Centrum Raka Kimmela.

Możliwość wzięcia komórki osoby dorosłej i jej całkowite przywrócenie do stanu, kiedy ta osoba była 6-dniowym zarodkiem, stworzą zupełnie nowy obraz biologii, posuwając naprzód nasze rozumienie problemu starzenia się komórek i ich zachowania, gdy coś pójdzie nie tak, jak w przypadku rozwoju raka, mówi Zambidis.


"Rozdział pierwszy", przypomina Zambidis, był pracą opublikowaną ubiegłej wiosny na łamach PloS One, w której profesor i jego współpracownicy opisali stosowanie tej skutecznej metody bezpiecznego przekształcania dorosłych komórek krwi w komórki serca.

W najnowszych doświadczeniach ta sama grupa badawcza przedstawiła sposoby zamiany dorosłych krwinek w tak zwane indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (induced-pluripotent stem cells - iPS) – dorosłe komórki przeprogramowane na te z okresu embrionalnego o niespotykanej wydajności.

Zambidis twierdzi, że jego zespołowi udało się opracować "super wydajny i wolny od wirusów" sposób, aby uczynić komórki iPS zdolnymi do przezwyciężenia ciągłych trudności, z którymi borykają się naukowcy pracujący nad nimi w laboratoriach.

Na ogół, z setek komórek krwi, tylko jedna lub dwie mogą przekształcić się w komórki iPS. Używając metody Zambidisa, 50 do 60 procent krwinek udało się uczynić komórkami iPS.

W ramach trwających obecnie doświadczeń, grupa Zambidisa testuje jakość nowo powstałych komórek iPS i ich zdolności do przemiany w inne typy komórek, porównując je z iPS otrzymanymi innymi metodami.

Efektywne metody wytwarzania wolnych od wirusów komórek iPS mogą przyspieszyć badania nad opracowaniem sposobu terapii komórkami macierzystymi, wykorzystując niemal wszystkie rodzaje komórek, oraz mogą dostarczyć bardziej dokładnego obrazu rozwoju komórki i jej biologii.

Komentarze do: Przywracanie krwinek do stanu komórek macierzystych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz