Szukaj

Przyczyny schizofrenii: nowe badanie przynosi nowe odpowiedzi

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie genetyczne GWAS (ang. genome-wide association study) ocenia liczbę różnych miejsc w ludzkim genomie, które mogą być powiązane z rozwojem tej ciężkiej choroby psychicznej. Konkretnie mówiąc, badacze zidentyfikowali 22 takie miejsca, z których 13 jest nowo odkrytych.Naukowcy uważają teraz, że wszystkie te miejsca w ludzkim genomie odgrywają rolę w powstawaniu schizofrenii.

Główny autor prac dr Patrick F. Sullivan z Center for Psychiatric Genomics na University of North Carolina School of Medicine, mówi: - Szukanie przyczyn schizofrenii to jak układanie puzzli. My odnaleźliśmy pewne fragmenty, które zdają się pasować.

Zdaniem naukowca, jego badanie sugeruje, iż u ludzi ze schizofrenią „coś idzie nie tak” na dwa sposoby. Dlatego planuje skoncentrować swoje dalsze badania na tych dwóch tropach, aby zrozumieć w przyszłości, co powoduje tę ciężką chorobę umysłową.


Artykuł ukazał się w Nature Genetics.

Prace te oparto na analizach genetycznych, które dotyczyły ponad 59 000 ludzi, w tym 5 001 Szwedów chorujących na schizofrenię oraz 6 243 osób z grupy kontrolnej.

Jednym z dwóch tropów, o których mówi dr Sullivan, jest ścieżka kanału wapniowego, która zawiera geny CACNA1C i CACNB2. Geny te są ze sobą powiązane jako cześć bardzo ważnego procesu w komórkach nerwowych.

Drugi trop to ścieżka mikroRNA 137, która zawiera gen MIR137 - znany jako regulator rozwoju nerwowego – a także wiele innych genów, które są regulowane przez MIR137.

Dr Sullivan podsumowuje: - Mamy teraz jasny i oczywisty trop, którym możemy podążać, aby w pełni zrozumieć genetyczne podłoże schizofrenii.

Komentarze do: Przyczyny schizofrenii: nowe badanie przynosi nowe odpowiedzi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz