Szukaj

Przyczyny powstawania reumatyzmu

Podziel się
Komentarze0

Przyczyn powstawania reumatyzmu jest wiele. Sporą rolę odgrywa brak ruchu i niewłaściwe odżywianie, ponadto nasze geny często predysponują nas do zachorowania na daną chorobę. Poniżej zostaną przedstawione i opisane czynniki mające wpływ na powstanie reumatyzmu.             


Brak ruchu

Chrząstka stawowa w przeciwieństwie do innych narządów nie jest zaopatrywana w tlen  i składniki odżywcze przez naczynia krwionośne. Rolę tę spełnia maź stawowa. Wymiana tych substancji odbywa się przez nacisk i odciążanie chrząstki stawowej. Jak łatwo można wywnioskować im rzadziej nasze stawy są w bezruchu tym częściej cierpi na tym chrząstka stawowa. Według ostatnich badań dzieci w Kenii tygodniowo pokonują 70-80 km, a dzieci w Niemczech 1200m.  Ten brak ruchu ma wpływ nie tylko na sprawność całego organizmu ale także na jakość narządów ruchu, a szczególności kości.  Osoba, która ma dostateczna dawkę ruchu nie ma problemów z koordynacją a wszystkie stawy współdziałają ze sobą bez zarzutu.

Przeciążenie i nadwaga

Ruch jest ważny dla naszego kręgosłupa i stawów, lecz przeciążenie tych części ciała jest dla nas szkodliwe. Ciężka fizyczna praca i nadwaga mogą spowodować przedwczesne zużycie stawów i kręgosłupa.  Proces budowy kości odbywa się tylko do 3 roku życia i tylko z tym zapasem musimy stawić czoło procesowi rozpadu kości, który rozpoczyna się około 50 roku życia. Dlatego gdy wykonujemy pracę, która wymaga od nas stale powtarzających ruchów powinniśmy co jakiś czas robić sobie małe przerwy i zmieniać pozycje. 


Przewlekły stres

Coraz więcej osób narażone jest na działanie długotrwałego stresu. Czas wolny rzadko jest czasem relaksu, okazją do wypoczynku i czerpania sił do pracy. Ciągła presja otoczenia i tempo życia nasila nasze problemy z radzeniem sobie ze stresem. Coraz częściej zdarza się,że ludzie przychodzą do lekarza i skarżą się na skurcze mięśni, niejasnego pochodzenia bóle stawów i pleców. Spora część dolegliwości reumatycznych tkanek mięśni wywołana jest przewlekłym przeciążeniem i stresem. Napięcie umysłowe i psychiczne prowadzi do napięć mięśni. Ciało odbiera to, jako obciążenie.

Zaburzenia immunologiczne


Przy zapalnych schorzeniach reumatycznych procesy chorobowe rozpoczynają się od układu immunologicznego. Chociaż lekarze podejrzewają wirusy i bakterie o wywoływanie zaburzeń układu immunologicznego, to nadal nieznani są sprawcy większości zapalnych chorób reumatycznych. Tylko przy nielicznych zapaleniach stawów znamy przyczyny choroby.

Dziedziczność

W większości zapalnych chorób reumatycznych istnieje prawdopodobnie dziedziczna podatność na zachorowanie. Bardzo często obserwuje się zależność w pojawieniu się choroby wraz z daną narodowością. I tak na przykład w Skandynawii częściej spotykamy reumatoidalne zapalenie stawów aniżeli w krajach środziemnomorskich. W niektórych częściach europy spotyka się zwiększoną liczbę słabo wykształconych panewek biodrowych, co powoduje zwiększone ryzyko rozwoju zwyrodnienia stawu biodrowego.

Wpływ Klimatu


Niekorzystne warunki pogodowe takie jak zimno czy wilgoć mogą wywoływać skurcze mięśni. Choroby reumatyczne nie są jednak wywoływane tylko przez  niekorzystne zjawiska pogodowe. Z drugiej strony wiadomo również,że ciepły i suchy klimat pozytywnie oddziałuje na schorzenia reumatyczne różnego pochodzenia.

Komentarze do: Przyczyny powstawania reumatyzmu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz