Szukaj

Przełom: leki podawane przez skórę

Podziel się
Komentarze0

Szwedzcy naukowcy z instytutu Karolinska Institutet opisali właśnie strukturę i funkcje peryferyjnej warstwy skóry, tak zwanej stratum corneum, czyli warstwy zrogowaciałej naskórka, na poziomie molekularnym.Wyższa warstwa skóry to warstwa wodoszczelna, dlatego odkrycie szwedzkich naukowców jest tak ważne.

Wszystkie organizmy żyjące są otoczone taką warstwą wodoszczelną, a u ludzi i innych kręgowców, między komórkami startum corneum pojawiają się również komórki tłuszczowe.

Nasze odkrycie pozwoli lepiej zrozumieć, piszą szwedzcy badacze, choroby skóry, a także opracować nowe leki, które mogą być dostarczane właśnie przez skórę.

Profesor Lars Norlen, główny autor tego badania z jednostki Karolinska Institutet's Dermatology and Venereology Unit, wyjaśnia: można powiedzieć, że właśnie rozwiązaliśmy tajemnicę bariery skórnej. A to ma wielkie potencjalne znaczenie w dermatologii. Nasza ekipa poświęciła ponad 20 ostatnich lat badań, aby odkryć tajemnice warstwy zrogowaciałej naskórka.


Dzięki tym odkryciom będzie można podawać więcej leków poprzez skórę, zamiast w pigułkach albo zastrzykach, z czym wiąże się wiele korzyści. Na przykład, oznacza to, że lek będzie dostarczany równomiernie przez cały czas, a nie w pojedynczych dawkach, co pozwoli na uniknięcie pierwszego szoku, kiedy cała dawka dociera do wątroby i podnosi się ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Teraz możemy opracować symulacje komputerowe, które pozwolą nam ocenić, które substancje powinniśmy dodać do leków, aby „otworzyć” skórę i  przepuścić je przez nią, mówi profesor Lars Norlen.

Naukowcy spodziewają się przede wszystkim, iż któregoś dnia uda się w ten sposób dostarczać insulinę oraz antybiotyki.

Aby dojść do tego odkrycia, badacze z Karolinska Institutet opracowali całkowicie nową strategię badań, która polega na błyskawicznym mrożeniu cieniutkich fragmentów skóry, a następnie studiowanie ich pod mikroskopem elektronowym w niskiej temperaturze.

Większość chorób skóry objawia się jako zaburzenia funkcjonalne ochronnej bariery skóry, a badacze teraz chcą posłużyć się swoją metodą, aby określić takie zmiany na poziomie molekularnym. Jeżeli uda im się tego dokonać, być może będą w stanie opracować lepsze, nowe leki na tego typu dolegliwości.

Profesor Lars Norlen podkreśla jeszcze, że zrozumienie w jaki sposób rozwinęła się warstwa zrogowaciała naskórka to bardzo ważny krok do przodu, w kierunku wyjaśnienia dlaczego w ogóle zaistniało życie na ziemi. I w jaki sposób stało się to możliwe.

Komentarze do: Przełom: leki podawane przez skórę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz