Szukaj

Proteina powiązana ze stresem przyśpiesza postępowanie choroby Alzheimera

Podziel się
Komentarze0

Proteina stresu, genetycznie łącząca się z depresją, lękiem i innymi psychiatrycznymi zaburzeniami, przyczynia się także do przyśpieszenia rozwoju choroby Alzheimera, jak wynika z badania zamieszczonego w Journal of Clinical Investigation przez badaczy z University of South Florida.Kiedy proteina stresu FKBP51 łączy się z inną proteiną zwaną Hsp90, kompleks ten zapobiega powstawaniu w mózgu toksycznych protein tau, powiązanych z chorobą Alzheimera.

W normalnych okoliczność tau bierze udział w tworzeniu szkieletu mózgu.

Badanie USF przeprowadzono przy pomocy myszy laboratoryjnych, zaprojektowanych do anormalnej produkcji protein tau, tak jak to się dzieje u ludzi chorych na Alzheimera.

Naukowcy podkreślają, że poziomy FKBP51 wzrastają wraz z wiekiem w mózgu, a partnerstwo z proteiną Hsp90 sprawia, że tau jest bardziej zabójcza dla komórek mózgu związanych z tworzeniem pamięci.


Hsp90 to białko opiekuńcze, które nadzoruje aktywność tau w komórkach nerwowych – pomaga upewnić się, że proteina tau składa się właściwie i utrzymuje zdrową strukturę komórek nerwowych.

Ale ponieważ poziomy proteiny FKBP51 rosną wraz z wiekiem, przejmują one korzystne działanie Hsp90, aby promować toksyczność tau.

Dr Chad Dickey, autor badania, mówi: - Okazało się, że FKBP51 sprawia, że Hsp90 tworzy środowisko, które zapobiega eliminacji tau i sprawia, że jest ona bardziej toksyczna.

Naukowcy podsumowują, że ich odkrycia przyczynią się do opracowania leków redukujących bądź blokujących interakcje FKBP51 z Hsp90.

Leki te będą skuteczne w terapii Alzheimera, Parkinsona, a także innych zaburzeń powiązanych z utratą pamięci. Badanie wspierał National Institute of Neurological Disorders and Stroke.

Komentarze do: Proteina powiązana ze stresem przyśpiesza postępowanie choroby Alzheimera

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz