Szukaj

Proszek arganowy w kosmetykach niebezpieczny!

Podziel się
Komentarze0

Proszek arganowy jest powszechnie używany przez przemysł kosmetyczny do produkcji podkładów. Według nowego badania, zaprezentowanego na kongresie naukowym European Respiratory Society w Barcelonie, proszek ten może wiązać się z ryzykiem zachorowania na astmę zawodową.W badaniu tym przeanalizowane dane na temat 9 pacjentów z fabryki kosmetyków we Francji. Wszyscy chorzy mieli kontakt z proszkiem arganowym w trzech różnych postaciach: w granulkach, w proszku albo w płynnej.

Każdy uczestnik wypełnił kwestionariusz dotyczący jego medycznej historii. Przeprowadzono też badanie funkcji płuc oraz testy na alergię. Zmierzono też odpowiedź dróg oddechowych uczestników na proszek arganowy.


Pośród 9 pracowników, u 4 stwierdzono objawy astmy albo nieżytu nosa, a także zablokowanie nosa podczas pracy z proszkiem arganowym.

Rezultaty tych analiz pokazują, że 3 osoby miały faktycznie astmę zawodową, spowodowaną przez proszek arganowy, co udowodnił test reakcji dróg oddechowych na tę substancję.

U dwóch osób stwierdzono też alergię skórną na proszek arganowy.

Główna autorka badania dr Emmanuelle Penven mówi: - Astma zawodowa może być bardzo upośledzającą chorobą, gdyż nie pozwala pracować. Nasze badanie jest wstępne, ale pokazuje, że naprawdę istnieje powiązanie między proszkiem arganowym a astmą zawodową.

Komentarze do: Proszek arganowy w kosmetykach niebezpieczny!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz