Szukaj

Promieniowanie UV nie jest aż tak niebezpieczne dla zdrowia

Podziel się
Komentarze0

Okazuje się, że kuracja słoneczna nie jest aż taka zła dla zdrowia, mimo że promieniowanie UV zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. Naukowcy zauważyli bowiem, że 4% chorych, dotkniętych rakiem skóry, było mniej podatnych na zawał serca, a 48% z nich było mniej zagrożonych zgonem z powodu każdej innej choroby.Badanie opublikowano w International Journal of Epidemiology.

Do takich wniosków doszli duńscy naukowcy z uniwersytetu w Kopenhadze.

Przez 23 lata analizowali całość duńskiej populacji – 4 400 000 ludzi. Pośród nich 130 000 osób cierpiało na raka skóry (ale nie na czerniaka złośliwego).

Badacze wyjaśniają ciekawe rezultaty: - Nasze badanie pokazuje, że diagnoza raka skóry była powiązana z mniejszymi proporcjami zawału serca, złamań biodra u osób poniżej 90 roku życia oraz mniejszymi proporcjami zgonów ze wszystkich przyczyn, w porównaniu do reszty populacji.


Sugerują, że za takie zaskakujące wyniki może odpowiadać witamina D, która jest produkowana przez organizm pod wpływem promieni słonecznych.

W rzeczywistości, witamina ta jest niezwykle ważna dla zdrowia kości, mięśni i układu odpornościowego.

Witamina D dostępna jest także w jedzeniu.

Liczne badania naukowe wykazały, że witamina D pozwala zwalczać infekcje układu oddechowego, cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe oraz działa pozytywnie na chorych na Alzheimera.

Naukowcy jednocześnie zaznaczają, że wnioski z tych badań nie powinny sprawić, że ludzie przestaną chronić się przed promieniami UV na plaży czy w mieście.

Aby dobrze korzystać ze słońca, należy unikać oparzeń słonecznych. Aby wyprodukować wystarczającą ilość witaminy D, wystarczy nam 10 – 15 minut na słońcu każdego dnia.

Komentarze do: Promieniowanie UV nie jest aż tak niebezpieczne dla zdrowia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz