Szukaj

Powszechny antybiotyk zagraża sercu

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z uniwersytetu Vanderbilt odkryli rzadkie, ale bardzo duże zagrożenie związane z zażywaniem azytromycyny, potocznie zwanej "Z-packiem". Zażywanie jej powoduje 2,5% większe ryzyko śmierci w przeciągu pierwszych 5 dni niż w przypadku zażywania innych antybiotyków lub nie zażywania ich wcale.Azytromycyna jest jednym z najpowszechniejszych lekarstw na bakteryjne zakażenie zatok i zapalenie oskrzeli. Już wcześniej wykazano, że powoduje ona zagrożenia dla serca (np. arytmię). Opierając się na tych faktach, naukowcy starali się wykazać powiązanie zgonów sercowo-naczyniowych z tym antybiotykiem.

W tym celu przeprowadzili duże badania, by wykluczyć inne przyczyny odpowiedzialne za zgony sercowo-naczyniowe wśród pacjentów zażywających azytromycynę. Dane na temat ponad 348 tys. pacjentów, którym ją przepisano, porównano z danymi milionów pacjentów,

którzy nie zażywali żadnych antybiotyków, bądź zażywali inne (głównie amoksycylinę).

Jak się okazało, liczba zgonów była generalnie niska. Mimo to, liczba zgonów było znacznie większa w przypadku pacjentów zażywających azytromycynę. Ryzyko rosło również u pacjentów, u których zdiagnozowano problemy z sercem wcześniej.

Naukowcy alarmują lekarzy, żeby uważali przepisując pacjentom antybiotyki, pamiętając, że mają one swoje plusy i minusy. Trzeba przy tym koniecznie pamiętać o odporności organizmu, środkach ubocznych oraz o ewentualnych alternatywach.

Komentarze do: Powszechny antybiotyk zagraża sercu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz