Szukaj

Pospolity pasożyt może wywołać próby samobójcze

Podziel się
Komentarze0

Pasożyt Toxoplasma gondii, uważany za nieszkodliwego i znajdowany u wielu osób, może być przyczyną niewielkich zmian w mózgu, prowadzących do prób samobójczych – wynika z najnowszych badań, opublikowanych w sierpniowym wydaniu Journal of Clinical Psychiatry.Około 10-20 procent ludzi w Stanach Zjednoczonych jest zarażonych Toxoplasma gondii (T. gondii), ale większość pasożytów uważa się za uśpione, mówi Lena Brundin, profesor psychiatrii eksperymentalnej w Wyższej Szkole Medycznej Uniwersytetu Stanowego w Michigan, współautorka badań.

Wydaje się, że pasożyty mogą z czasem powodować zapalenie, będące przyczyną powstawania szkodliwych metabolitów, mogących doprowadzić do uszkodzenia komórek nerwowych.

Poprzednie badania wykazały objawy stanu zapalnego w mózgach ofiar samobójstw i ludzi zmagających się z depresją, a istnieją również wcześniejsze doniesienia łączące Toxoplasma gondii z próbami samobójczymi, twierdzi Brundin. W naszych badaniach okazało się, że jeśli jesteś nosicielem tego pasożyta, istnieje siedmiokrotnie większe prawdopodobieństwo podjęcia próby samobójczej.


T. gondii jest pasożytem znalezionym w komórkach reprodukowanych u jego podstawowego gospodarza, każdego członka rodziny kotów.

Przekazywany jest ludziom głównie poprzez przyjmowanie wody i żywności zanieczyszczonej jajami pasożyta lub niedogotowanego mięsa innych ssaków, będących jego nosicielami.

Brundin od dziesięciu lat starała się odnaleźć związek między depresją i zmianami zapalnymi mózgu, począwszy od pracy nad chorobą Parkinsona.

Najczęściej wykorzystywane antydepresanty SSRI (inhibitory selektywnego wychwytu zwrotnego serotoniny), zwiększające poziom serotoniny, są skuteczne tylko u połowy pacjentów z depresją.

Badania Brundin wykazują, że ograniczenie poziomu serotoniny w mózgu może być objawem, a nie przyczynę depresji.

Zapalenie, wywoływane zakażeniem lub pasożytem, najprawdopodobniej powoduje zmiany chemiczne w mózgu, co prowadzi do depresji, a w niektórych przypadkach - do myśli samobójczych.

To bardzo pocieszające, że odkrywamy biologiczne zmiany u pacjentów suicydalnych, stwierdziła. Oznacza to, że możemy rozwijać nowe metody leczenia w celu zapobiegania samobójstwom, a pacjenci mogą nabrać nadziei, że może uda nam się im pomóc.

Komentarze do: Pospolity pasożyt może wywołać próby samobójcze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz