Szukaj

Polipigułka – skuteczna terapia chorób serca

Podziel się
Komentarze0

Lekarze, którzy zachęcają swoich pacjentów, aby ci stale zażywali swoje leki, być może ucieszą się na wieść o nowej pigułce, nazwanej politabletką, według najnowszych badań Imperial College London. Międzynarodowa próba objęła 2 000 pacjentów z Europy i Indii, którym przepisano na 15 miesięcy pigułkę 4-w-1, wyprodukowaną przez Dr. Reddy’s Laboratories.Okazało się, że taka terapia odniosła lepsze skutki niż proszenie ludzi, aby zażywali swoje tabletki oddzielnie.

Stwierdzono także niewielką, ale statystycznie znaczącą poprawę ciśnienia krwi oraz poziomów cholesterolu.

Magiczna pigułka łączy w sobie aspirynę, lek statynowy oraz dwa środki obniżające ciśnienie krwi. Są to środki przepisywane oddzielnie milionom pacjentów na całym świecie i jest powszechnie wiadomym, iż skutecznie obniżają ryzyko choroby serca.

Dr Simon Thom, kierujący tym badaniem, mówi: - Polipigułka to tani sposób na poprawę stanu zdrowia pacjentów.


Ludzie zagrożeni zawałem serca zazwyczaj mają problemy z zażywaniem wszystkich przepisanych im leków, gdyż często nie doświadczają żadnych objawów swojego stanu, a więc uważają, że leki są im zbędne.

W 15-miesięcznych obserwacjach obliczono, że do końca badania 86% pacjentów zażywało polipigułkę, w porównaniu do 65% ludzi stosujących oddzielne leki.

Eksperyment opisany został w Journal of the American Medical Association.

Eksperci zebrani na corocznym spotkaniu naukowym European Society of Cardiology w Amsterdamie, także wypowiadają się na temat nowej terapii.

Dr Koon Teo z McMaster University w Kanadzie, mówi: - Wiemy, że pigułka dobrze działa, redukując czynniki ryzyka. Jej koszty są także zachęcające dla niektórych biedniejszych gospodarek.

Inni lekarze z kolei obawiają się, że stałe dawki leków w polipigułce mogą nie być przystosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów.

Komentarze do: Polipigułka – skuteczna terapia chorób serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz