Szukaj

Pociąg "Alzheimer" we Francji jest już w drodze

Podziel się
Komentarze0

Wraz z początkiem września we Francji ruszyła szczególna kampania. Edukacyjny pociąg „Alzheimer” rozpoczął swą pielgrzymkę przez całe terytorium Francji. Podróż pociągu potrwa aż do 21 września. Pociąg składa się z 14 wagonów, w których będą się odbywać liczne konferencje oraz wystawy, wszystkie dotyczące tematu choroby Alzheimera. Wszyscy zainteresowani będą mogli więc udać się na wybrane dworce, aby zadać tam nurtujące ich pytania, a odpowiedzi na nie zostaną udzielone, zupełnie darmowo, przez grupy ekspertów w tej dziedzinie.Program zakłada, iż pociąg zawita do 13 dworców w całej Francji. Podróż tego szczególnego pociągu rozpoczęła się w obecności francuskiej minister zdrowia, pani Roselyne Bachelot, sekretarza stanu do spraw osób starszych, pani Nory Berra, a także pana Guillaume Pépy oraz pana Rémy Pflimlin, którzy są przewodniczącymi, odpowiednio - SNCF oraz France Televisions. Pociąg „Alzheimer” jest 258 tego rodzaju pociągiem. Zatrzyma się on w 13 miastach francuskich.

Najpierw przywilej ugoszczenia pociągu „Alzheimer” będą miały miasta z północy oraz ze wschodu kraju: Paryż, Lille, Mulhouse, Dijon, Lyon-Perrache. Następnie kolej przyjdzie na miasta z południa oraz z zachodu kraju. I tu pociąg pojawi się kolejno w: Nicei, Marsylii, Montpellier, Tuluzie, Nanates, Bordeaux oraz Clermont-Ferrand. Ostatnim etapem podróży pociągu „Alzheimer” będzie Paryż, a dokładniej dworzec Paryż-Północ, gdzie pociąg zatrzyma się już definitywnie.

Choroba Alzheimera jest znana zaledwie od ponad wieku. W dzisiejszych czasach stała się ona ogromnym problemem, z którym muszą się borykać wszystkie systemy zdrowia publicznego. Po ukończeniu 85 roku życia, chorobą Alzheimera będzie dotknięta jedna kobieta na cztery oraz jeden mężczyzna na pięciu. Jednakże, niepokojące jest to, że choroba może się pojawić o wiele wcześniej. Statystyki mówią, iż każdego roku diagnozuje się około 165 000 nowych przypadków choroby Alzheimera. W samej tylko Francji naliczono już 500 000 chorych na tę chorobę.


Choroba Alzheimera jest niezwykle niszcząca i uciążliwa dla samych pacjentów, powodując ich totalne wyłączenie z życia oraz wykluczenie ze społeczeństwa. Ale nie tylko chorzy cierpią, ponieważ Alzheimer dotyka w bardzo poważnym stopniu także ich rodziny, które mogą się poczuć zupełnie bezradne w zderzeniu ze swoim bliskim, który nie jest już sobą, nie przypomina zupełnie dawnego siebie i który staje się w efekcie ciężkim obowiązkiem.


Rodzicami chrzestnymi edukacyjnego pociągu „Alzheimer” w tym roku zostali pisarka Irène Frain oraz aktor Gérard Klein. Całe przedsięwzięcie jest owocem wspólnych wysiłków 18 partnerów. 14 wagonów pociągu, z których 9 jest w całości poświęconych wystawie, dotyczy choroby Alzheimera. Całość podzielono na 4 działy. Pierwszy dział zatytułowano „Zrozumieć chorobę”. Drugi dział nosi tytuł „Żyć z chorobą”, trzeci dział nazwano „Rola i wpływ bliskiego otoczenia”, a czwarty dział nosi nazwę „ Rzut oka na badania”.

Zespoły ekspertów chętnie spotkają się z zainteresowanymi osobami oraz odpowiedzą nieodpłatnie na wszystkie pytania. W przebiegu podróży pociągu, eksperci poruszą także kwestię programu nazwanego Plan Alzheimer 2008-2012, którego 44 założenia (między innymi, 1,6 miliarda euro przeznaczonych na walkę z Alzheimerem), eksperci będą przedstawiać i wyjaśniać zainteresowanym. Ambicją tego programu jest znalezienie odpowiednich rozwiązań na poziomie poprawienia jakości życia chorych oraz ich otoczenia. Autorzy zakładają także lepsze poznanie przyczyn choroby, aby tym samym skuteczniej jej przeciwdziałać, a także ogólną mobilizację dla dobra społeczeństwa.

Na każdym dworcu, poza wystawami, gościom zaproponowane zostaną również conajmniej dwie konferencje. Poza tym, będzie można obejrzeć także przedpremierowo film Thomasa Bourguignon, zatytułowany Des mots d'amour, w którym biorą udział między innymi Clotilde Courau i Michel Vuillermoz. Film zagłębia się w tematykę poruszaną wcześniej przez wystawy i konferencje odbywające się na pokładzie pociągu „Alzheimer”.

Przypomnijmy, że na dzień dzisiejszy nie dysponujemy niestety żadnym skutecznym lekarstwem ani żadną terapią, które leczyłby chorobę Alzheimera. Aktualne leki pozwalają jedynie zmniejszyć ostrość objawów związanych z tą chorobą. Jednakże, badania stale posuwają się naprzód, więc nie można tracić nadziei. Trwają również liczne próby i doświadczenia, które mają na celu ulepszenie istniejących terapii oraz stworzenie nowych, bardziej skutecznych. To samo dotyczy także sposobów diagnozowania choroby Alzheimera.

Komentarze do: Pociąg "Alzheimer" we Francji jest już w drodze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz