Szukaj

Placebo nie działa na ludzi wrogo nastawionych

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie pokazuje, że pastylki z cukru są mniej skuteczne u ludzi, którzy szybko wpadają w gniew i złość. Od wieków lekarze wiedzieli, że niektórym pacjentom poprawia się, kiedy zostanie im podane placebo, a innym nie. Ale w jaki sposób można przewidzieć, kto i w jaki sposób zareaguje na „efekt placebo”?Aby wyjaśnić tę kwestię, badacze zaprosili do swojego eksperymentu 50 ochotników, którzy przeszli przez serię testów osobowości. Następnie, naukowcy wstrzyknęli odrobinę roztworu solnego do mięśni uczestników i powiedzieli im, iż dostaną „coś” na uśmierzenie bólu.

Z tym, że to „coś” było fikcją.

Okazało się, że udawane leki niewiele pomagają ludziom, którzy w testach osobowości okazali się ludźmi wrogo nastawionymi do wszystkich i wszystkiego. Lepiej natomiast działały u osób, które z natury były pokojowo nastawione i altruistyczne.


Jak można to wyjaśnić?

Marta Pecina, autorka badania, snuje przypuszczenia: placebo działa lepiej u ludzi spokojnych i przyjaznych, ponieważ ich organizmy same z siebie produkują więcej naturalnych środków uśmierzających ból.

Jest to dobra wiadomość dla stoików, a dla choleryków kolejny powód do gniewu.

Prace zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Neuropsychopharmacology.

Komentarze do: Placebo nie działa na ludzi wrogo nastawionych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz