Szukaj

Padaczka dziecięca wpływa na sen zarówno dzieci, jak i rodziców

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Głównego Szpitala Dziecięcego w Bostonie odkryli powiązanie między epilepsją dziecięcą a jakością snu wśród dzieci i ich rodziców. Jak donoszą w swoim raporcie dostępnym do przeczytania w ostatnim numerze magazynu Epilepsia, dzielenie pokoju bądź wspólne spanie z dzieckiem cierpiącym na epilepsję zmniejsza jakość snu oraz utrudnia spokojny sen rodzicom.Ponad jedno dziecko na sto w Stanach Zjednoczonych ma zdiagnozowaną epilepsję: chroniczne zaburzenie układu neurologicznego, charakteryzujące się powtarzającymi się napadami drgawek. W rodzinach, w których są dzieci z padaczką, zarówne one, jak i ich rodzice mają zaburzenia snu.

Poprzednie badania wykazały wzajemną interakcję, gdzie zaburzenia snu miały wpływ na drgawki i vice versa. Obecne wykazały, że brak
snu może je wywoływać, a zaburzenia mogą kolidować z ich kontrolowaniem.

Podczas obecnych badań, dr Elizabeth Thiele i jej współpracownicy badali wpływ epilepsji dziecięcej na jakość snu wśród dzieci i rodziców. Wzięli pod uwagę 105 domostw, z domownikami cierpiącymi na epilepsję i 79 bez. Rodzice dzieci w wieku od dwóch do dziesięciu lat, z epilepsją i bez niej, byli spytani o ocenę historii napadów, jakość snu dzieci i rodziców oraz jak domownicy ustalają kwestię snu.


Średnia wieku dzieci, wśród których występowały napady wynosiła 2,3 lata, z czego 41% z nich pierwszy napad przeżyło w ciągu pierwszego roku życia. W przypadku rodziców z epilepsją, 64% z nich miało co najmniej jeden napad w przeciągu miesiąca i 37% miało je dzień w dzień.

"Badania jasno wykazują, że domownicy wraz z dziećmi cierpiącymi na epilepsję, znacznie częściej niż ci bez, wspóldzielą sen z nimi" mówi
dr Thiele. Blisko 64% ankietowanych, którzy śpią z dziećmi, nie robiło tego przed rozpoczęciem napadów u ich dziecka. Obniżenie jakości snu stwierdzono u 62% rodziców dzielących sen z dziećmi.

Co więcej, u dzieci z epilepsją występują częstsze zaburzenia snu, w tym budzenie się w nocy, odsypianie w dzień czy nawet bezsenność. Rodzice dzieci z epilepsją mają także częstsze zaburzenia snu: 69% czuje się tym zaniepokojona, a 44% zgłasza, że rzadko albo nigdy nie czuje się wyspana.

Wyniki jasno wskazują, że drgawki nocne są powiązane z problemami snów u rodziców, a dzielenie pokoju i wspólne zasypianie jest odpowiedzialne za problemy z zasypianiem u dzieci.

Komentarze do: Padaczka dziecięca wpływa na sen zarówno dzieci, jak i rodziców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz