Szukaj

Pacjenci w stanie wegetatywnym są w stanie rozpoznać bliskich na fotografii

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania wykazują, że osoby w stanie wegetatywnym rzeczywiście posiadają pewną zdolność do rozpoznawania. Jest to nadzieja dla rodziny chorych, którzy nie są w stanie z nimi kontaktować.

Science Daily donosi: „Teraz, za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), Dr Haggai Sharon i Dr Yotam Pasternak z uniwersyteckiego Centrum Funkcji Mózgu w Tela Vivie i wydziału lekarskiego Sackler oraz Centrum Medycznego Sourasky w Tela Vivie, wykazały, że mózgi pacjentów w stanie wegetatywnym emocjonalnie reagują na zdjęcia osób, które znają osobiście, tak jakby ich rozpoznawały.”

Osoby żyjące w stanie wegetatywnym są przytomne, poprawnie przechodzą z fazy snu do fazy czuwania oraz oddychają samodzielnie. Ich rdzeń przedłużony funkcjonuje sprawnie, a więc wszystkie tzw. reakcje odruchowe są zachowane. Niemniej jednak, osoby te mają uszkodzone półkule mózgowe, co uniemożliwia im kontaktowanie się ze światem rzeczywistym. Ponadto, brak świadomości nie pozwala im reagować na bodźce płynące z otoczenia. Rodzina i przyjaciele często zastanawiają się, czy chory odczuwa ich obecność w pobliżu.

Odkrycia naukowców pogłębiły wiedzę na temat pacjentów skazanych na życie w stanie wegetatywnym i dały nadzieję na lepszą opiekę oraz rozwój nowoczesnych rozwiązań leczenia. Ponadto, naukowcy od kilku lat przeprowadzają badania oceny aktywności mózgów osób wegetatywnych za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Badania te wykazały, że niektórzy pacjenci potrafią wykonywać różne, skomplikowane czynności wyobrażając sobie je. Co więcej, podczas badań, pojawił się pacjent, który był w stanie nawet odpowiadać na pytania używając sformułowań „tak” lub „nie”. Sytuacje te są niezwykle rzadkie, a pewność czy reakcje są związane z prawdziwymi odczuciami emocjonalnymi, mimo wszystko, pozostaje pod znakiem zapytania.

Komentarze do: Pacjenci w stanie wegetatywnym są w stanie rozpoznać bliskich na fotografii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz