Szukaj

Osoby chorujące na astmę są najczęściej także alergikami

Podziel się
Komentarze0

Astma stała się problemem na miarę epidemii w Stanach Zjednoczonych. Liczba Amerykanów będących astmatykami rośnie każdego roku i obecnie wynosi 26 milionów obywateli. Według naukowców 2/3 z nich cierpi dodatkowo na jakąś alergię. A wiosna tego roku wydaje się dla tych osób szczególnie dokuczliwa.Wyniki badań opublikowano w kwietniu bieżącego roku w Annals of Allergy, Asthma & Immunology, czasopiśmie naukowym American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI).

Okazało się, że aż 75% astmatyków pomiędzy 20 a 40 rokiem życia oraz 65% chorujących na astmę w wieku 55 lat lub starszym, cierpi na przynajmniej jeden rodzaj alergii.

- Wiedzieliśmy o częstszym występowaniu alergii u dzieci chorujących na astmę (od 60 do 80%), ale nie sądziliśmy, że ta prawidłowość dotyczy także osób dorosłych - stwierdza Paula Bessa, doktor medycyny, autorka badań oraz alergolog. - Wyniki naszych badań są ważne, gdyż mogą pomóc w lepszym diagnozowaniu oraz leczeniu.


Grupa badanych objęła 2573 dorosłych w National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES). 19 różnych alergenów zostało wykorzystanych, by wykryć alergię wśród astmatyków.

Astma występuje przeważnie u dzieci, natomiast ujawnia się rzadziej u osób, które ukończyły 60 rok życia (od 3-7%). Odsetek ten może być jednak wyższy, gdyż astma u dorosłych często zostaje niezdiagnozowana.

- Zarówno astma, jak i alergie mogą występować razem u osób w różnym wieku i są to bardzo poważne dolegliwości - stwierdza Richard Weber, doktor medycyny i prezydent ACAAI.

- Każdy, kto zauważa u siebie symptomy astmy czy alergii, powinien zgłosić się niezwłocznie do dyplomowanego alergologa, gdyż jest to specjalista, który zna się zarówno na leczeniu, jak i wykrywaniu obu dolegliwości -
dodaje doktor Weber.

Według danych ACAAI przeszło 50 milionów Amerykanów cierpi na różnego rodzaju alergie i ta liczba ciągle rośnie. Czy związek między chorowaniem na astmę i alergię może być tego powodem?

Doktor Weber: - To może mieć związek z epidemią alergii. Inne hipotetyczne czynniki, jak zmiana klimatu, higiena i odpowiednia edukacja i uświadamianie ludzi na temat tych chorób, mogą także wpływać na te zmiany.

Komentarze do: Osoby chorujące na astmę są najczęściej także alergikami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz