Szukaj

Opatentowanie komórek macierzystych z embrionów dopuszczalne pod pewnymi warunkami

Podziel się
Komentarze0

Niemiecki Trybunał w swoim niedawnym wyroku podał, że skomercjalizowanie komórek macierzystych jest dopuszczalne w przypadku, gdy wcześniej żadne embriony nie zostaną uśmiercone. Jest to częściowy sukces neurobiologa z Bonn, Olivera Bruestle, który zaskarżył Greenpeace o to, że organizacja ta całkowicie zabroniła jakichkolwiek eksperymentów na embrionach.


Niemieccy sędziowie w swojej argumentacji powołali się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który w 2011 roku orzekł, że opatentowany nie może zostać wynalazek, którego użycie wiąże się z niszczeniem materiału genetycznego lub jest wykorzystywany jako materiał wyjściowy.

Jak dotąd pozyskane komórki macierzyste ulegały śmierci, a w organizm ludzki mogły się jedynie zmienić w momencie, gdy zapłodniona została nimi jakaś kobieta.


Najważniejszym pytaniem, jakie stało przed niemieckimi sędziami związane było  z tym, czy  istnieje techniczna możliwość pozyskiwania tych delikatnych form z komórek macierzystych. Bruestle zapewnia, że tak. Tłem do tych wydarzeń jest spór pomiędzy Greenpeacem a niemieckim badaczem, Bruestlem, który dąży do opatentowania metody leczenia uszkodzonych komórek macierzystych, co jego zdaniem umożliwi pokonanie niektórych chorób, takich jak choroba Parkinsona. 

Wywołuje to jednak szereg głosów oburzenia, które takie działania uważają za nieetyczne, ponieważ mowa jest już o eksperymentach na ludzkim organizmie.

Opracowała:

Manuela Tomala

Komentarze do: Opatentowanie komórek macierzystych z embrionów dopuszczalne pod pewnymi warunkami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz