Szukaj

Odra: epidemia zabiła już sześć osób we Francji

Podziel się
Komentarze0

Przypadki odry się namnażają we Francji, a w związku z tym naliczono już sześć zgonów w tym kraju. Niewystarczające pokrycie szczepieniami pozwoliło na tę epidemię, która zaczyna zarażać również sąsiednie kraje.Epidemia odry ciągle nabiera coraz większych rozmiarów we Francji. Francuski instytut nadzoru sanitarnego (Institut de veille sanitaire) oraz narodowa akademia medyczna (Académie nationale de médecine) dzwonią na alarm i przypominają o szczepieniach.

Do 2008 roku, precyzuje członek akademii Pierre Bégué, ponad 20 000 przypadków zostało zadeklarowanych w instytucie nadzoru sanitarnego, a w 2011 roku obserwujemy bardzo wyraźny postęp, ponieważ 14 500 nowych przypadków zgłoszono między styczniem 2011 a czerwcem 2011 roku. Przeciwko 5000 przypadków zgłoszonych w 2010 roku (w tym 2 zgony), dla porównania.

Regiony najciężej dotknięte tą ciężką epidemią mieszczą się na południu Francji. Ten powrót odry jest tym cięższy, ponieważ dotyczy ona szczególnie niemowląt poniżej pierwszego roku życia i dorosłych, dorzucił jeszcze Pierre Bégué.

W rzeczywistości, w 2010 roku, poziom zachorowalności wzrósł ponad pięciokrotnie u osób powyżej 20 roku życia (i wzrósł ponad trzykrotnie u niemowląt), w porównaniu do danych z 2009 roku. Hospitalizacje dotyczą blisko 50% zarażonych powyżej 30 roku życia (i blisko 40% niemowląt zarażonych odrą).

Zobacz również:Jeśli chodzi o komplikacje, to dotykają one 26% wśród ludzi w wieku od 20 do 29 lat, a także 41% ludzi powyżej 30 lat. Chodzi tutaj o zapalenie płuc, o komplikacje neurologiczne oraz ostre zapalenie mózgu.

W siedmiu pierwszych miesiącach 2011 roku, piętnaście przypadków chorych miało komplikacje neurologiczne, 639 ciężkie zapalenie płuc, a sześć osób zmarło, precyzuje francuski instytut nadzoru sanitarnego, raportując stan sytuacji ustalony na 9 września 2011 roku.


Odra: wzmocnić pokrycie szczepieniami, aby zatrzymać epidemię

Epidemia ta panoszy się w całej Europie już od 2006 roku, wraz z 12 036 przypadkami naliczonymi w latach 2006-2007, z których połowa dotyczy Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Ale jak podaje biuro Światowej Organizacji Zdrowia na region europejski, Francja teraz doświadcza najsilniejszej epidemii i zaraża kraje sąsiadujące.

Epidemia ta wynika z powodu niewystarczającego pokrycia szczepieniami, które jest bardzo jednorodne w zależności od regionu, dorzuca profesor Pierre Bégué. Eliminacja odry będzie możliwa jedynie z 95% pokryciem.

Tłumaczy się to przez bardzo silną zaraźliwość wirusa odry, zdefiniowaną przez poziom reprodukcji, który jest od piętnastu do dwudziestu razy większy niż poziom reprodukcji wirusa grypy.

Tak więc, w 2006 roku, pokrycie szczepionką we Francji ustaliło się na poziomie 90% dla pierwszej dawki. Jeśli chodzi o drugą dawkę, pokrycie osiągnęło jedynie 44% dla sześciolatkow, podczas gdy powinno osiągnąć 80%.

Jak uważa profesor Pierre Bégué, istnieje bardzo silna potrzeba, aby wzmocnić szczepienia niemowląt, a także rygorystycznie stostować strategie mające na celu objęcie szczepieniami młodych dorosłych do 31 roku życia, nastolatków oraz dzieci. Opinia publiczna powinna być lepiej w tej kwestii informowana, dodał jeszcze naukowiec.

Komentarze do: Odra: epidemia zabiła już sześć osób we Francji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz