Szukaj

Odpowiedź nie zawsze jest na 'końcu języka'

Podziel się
Komentarze0

Twoja pamięć nie od dziś płata ci figle, kiedy starasz sobie przypomnieć słowo, które rzekomo masz na "na końcu języka"? Jeśli tak, nie jesteś sam. Nowe badania, przeprowadzone na University of Michigan wskazują, że zapominanie słów zdarza się najczęściej u dorosłych wieku, ok. 65-92 lat. W badaniu obejmującym 105 zdrowych, wysoko wykształconych osób starszych, 61% odpowiedziało, że sytuacja ta przytrafia się im nader często.Uczestnicy badań przygotowali listę z błędami pamięciowymi, które popełnili w ciągu ostatnich 24 godzin, jak również wypełnili kilka testów.

Około połowa z badanych deklarowała popełnianie innych błędów, które mogą być związane z roztargnieniem, takich jak konieczność ponownego odczytania zdania ('bo zapomniałem'), przypomnienia sobie co powiedzieli wcześniej albo zapomnienie, gdzie umieścili dany przedmiot.

"Obecnie wiele programów szkoleniowych koncentruje się na wpływie wieku na pamięć i myślenie" - powiedziała Cindy Lustig, profesor psychologii i główna autorka badania.

Kiedy przeprowadzamy testy w laboratorium i osoby są badane pod względem łatwości przywoływania własnych wspomnień, osoby młodsze radzą sobie z tym zadaniem dużo lepiej.


Jednak gdy badania te dotyczą organizacji życia codziennego, okazuje się, że starsi pacjenci wykazują dużo większą umiejętność np. w zapamiętywaniu terminów, ponieważ u młodszych pamięć wspomagana jest od dzieciństwa kalendarzami, listami, przypomnieniami czy alarmami.

Tymczasem naukowcy mają nadzieję, że lepsze zrozumienie błędów, które popełniamy starzejąc się, stanie się głównym przedmiotem badań w przyszłości.

"Chcieliśmy określić, które błędy nadal występują w ludzkiej pamięci, mimo szybko zmieniającego się środowiska i społeczeństwa" - podkreśliła Lustig.

Badaczka zastrzegła także, że zapominanie niektórych wyrazów lub nazw u osób starszych nie musi się wiązać z chorobą Alzheimera czy innymi rodzajami demencji. "Każdy zapomina" - powiedziała. "Jednak nasze wyniki sugerują, że niektóre rodzaje błędów pamięci mogą być szczególnie ważne. Wtedy należy je konsultować z lekarzem” - dodała.

Cindy Lustig wyraziła także nadzieję, że przyszłe badania określą w jaki sposób ludzie zmieniają swoje życie, aby uniknąć błędów.

„Istnieje niestety ryzyko, że osoby starsze ograniczą swoją aktywność podczas swojej jesieni życia, by nie popełniać zawstydzających ich błędów. To z kolei mocno wpłynie na ich niezależność” - zauważyła profesor.

Komentarze do: Odpowiedź nie zawsze jest na 'końcu języka'

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz