Szukaj

Nowy lek z powodzeniem hamuje zwłóknienie wątroby

Podziel się
Komentarze0

"Mimo że badania wykazały, że zaawansowane zwłóknienie wątroby u pacjentów i gryzoni, na których prowadzi się eksperymenty, jest odwracalne, nie ma obecnie żadnej skutecznej terapii," powiedział naukowiec, doktor medycyny Dawid Brenner, rektor Health Sciences oraz dziekan School of Medicine na University of California, San Diego.Natomiast, nowe badania dostarczają ważnych informacji o roli czynnika hamującego NOX w zwłóknieniu wątroby, i sugerują, że czynnik ten mógłby zapewnić efektywny proces leczenia tej choroby.

Najwięcej chorób wątroby jest związanych z postępowym zwłóknieniem, które jest uruchamiane przez stratę komórek wątroby i proces aktywacji nieodpowiednich sposobów gojenia się ran tego narządu. 

W dodatku, stres oksydacyjny - który wynika z nieodpowiedniej równowagi między produkcją a usuwaniem bardzo reaktywnych cząsteczek, tzw. reaktywnych form tlenu (ROS) - prowadzi do odbiegającej od normy naprawy tkanki w wątrobie.


Gdy wątroba jest uszkodzona - na przykład, z powodu zapalenia wątroby albo alkoholizmu - HSCs są uaktywniane po to, by stać się miofibroblastami, czyli komórkami, które odgrywają decydującą rolę w gojeniu się ran i w reakcji ciała na zapalenie - przez nabór odpornościowych komórek nazywanych makrofagami.

Ten proces może powodować masę okaleczeń i ostatecznie powodować stratę funkcji organu.

Przez zahamowanie NOX, jak naukowcy teoretyzowali, można przerwać aktywację miofibroblastów oraz nabór makrofagów, zapobiegając tym samym dalszemu zwłóknieniu.

Badacze ocenili skuteczność leczenia u myszy GKT137831 - NOX1/4 czynnikiem hamującym, stworzonym przez Genkyotex SA z Genewy, i stwierdzili, że leczenie tym inhibitorem NOX powstrzymuje produkcję ROS, jak również NOX i ekspresję genu dotyczącego zwłóknienia.

Te dane podkreślają doskonałe farmakologiczne właściwości GKT137831 i szerokie możliwości jego wykorzystania w chorobach zwłóknieniowych, powiedział Patrick Page z Genkyotex.

Komentarze do: Nowy lek z powodzeniem hamuje zwłóknienie wątroby

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz