Szukaj

Nowe osiągnięcia w leczeniu uzależnienia od alkoholu

Podziel się
Komentarze0

15 lat temu w magazynie Science mogliśmy przeczytać,że “uzależnienie to choroba mózgu”. Zdaniem autora tekstu, takie podejście do nałogu mogło zmienić społeczne i zdrowotne strategie walki z nim. Kilka lat później, lekarze byli w stanie przenieść ten naukowy koncept na grunt walki z jednym z najczęstszych nałogów.Oto jakich postępów dokonali:

- proponowanie terapii ruchowej (zamiast zwykłego kontrolowania impulsywnych wyborów),

- wykorzystywanie z pozytywnych warunków środowiskowych do niwelowania silnej potrzeby alkoholu,

- prowadzenie leczenia stawiającego bardziej na zrozumienie choroby niż oczekiwanie zrozumienia jako warunku do rozpoczęcia leczenia,

- bezpośrednie wykorzystanie Deep Brain Stimulation w ciężkich przypadkach choroby alkoholowej.

Terapia motoryczna (ruchowa)

Ma ona na celu kształtowanie postaw, dzięki którym łatwiej będzie chorym radzić sobie w sytuacjach, w których zwyczajowo proponowany jest alkohol, takich jak spotkania w grupach.

Poprawienie sytuacji środowiskowej


Wyniki eksperymentów dowodzą, że polepszenie sytuacji środowiskowej może być znaczącym czynnikiem ułatwiającym abstynencję. Na przykładzie wstępnej grupy badawczej stwierdzono, że takie czynności jak jazda rowerem, ogólne ćwiczenia, spotykają się z bardzo dobrym przyjęciem wśród pacjentów.

Redukcja szkodliwej konsumpcji alkoholu

Liczna seria badań potwierdziła, że zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu zamiast długotrwałej abstynencji to fundament działania takich grup jak Anonimowi Alkoholicy.

Dzięki lekom możliwe jest leczenie, zamiast oczekiwania, że u pacjenta rozwinie się motywacja do utrzymania abstynencji.

Głęboka Stymulacja Mózgu - Deep Brain Stimulation (DBS)

DBS jest stosowane w ciężkich przypadkach alkoholizmu. Polega na przesyłaniu impulsów elektrycznych do konkretnych części mózgu tak, aby zmienić jego aktywność w kontrolowany sposób.

Wnioski
    
Uzależnienie od alkoholu, a także od narkotyków, jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych w UE. Alkohol jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów wśród mieszkańców państw członkowskich. Okazywanie zainteresowania choremu, interwencja we wczesnej fazie jest kluczowa.

Dzięki poszerzającej się wiedzy neurobiologicznej wiadomo, że leczyć można nie tylko dzięki środkom farmakologicznym, ale także dzięki metodom niefarmakologicznym, takim jak terapia ruchowa czy DBS.

Komentarze do: Nowe osiągnięcia w leczeniu uzależnienia od alkoholu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz