Szukaj

Nowe leki na ostre zapalenie trzustki?

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Journal of Leukocyte Biology wykazują, że białka zapalne interleukiny-6 odgrywają kluczową rolę podczas ostrego zapalenia trzustki u otyłych myszy.Naukowcy z uniwersytetów w Illinois i Kalifornii odkryli, że białko zapalne interleukina-6 (IL-6) odgrywa kluczową rolę w podczas ostrego zapalenia trzustki u zwierząt laboratoryjnych z tą chorobą.

Raport z ich badań ukazał się czerwcu 2012 w czasopiśmie Journal of Leukocyte Biology.

Opisuje on eksperymenty, które przeprowadzono na szczupłych oraz otyłych myszach, u których stwierdzono dużą obecność IL-6, które są jednym z czynników powodujących, że choroba jest bardziej wyniszczająca.

Główny autor tej pracy, Dr Giamila Fantuzzi stwierdza, iż badanie pomaga zrozumieć, dlaczego ostre zapalenie trzustki trwa dłużej u osób otyłych. Dane wykazują, że IL-6 bierze udział w przedłużaniu stanu zapalnego u otyłych myszy z ostrym zapaleniem trzustki. Wykazano też, że zapalenie nie jest najważniejszym czynnikiem, który powoduje nasilenie choroby.

Aby dokonać tego odkrycia, naukowcy wykorzystali szczupłe i otyłe myszy, zarówno te, które wytwarzają, jak i te, które nie wytwarzają IL-6. Wywoływali oni u nich stan ostrego zapalenia trzustki i badali je na różnych etapach choroby.


U chudych myszy rozwinęła się łagodna postać choroby, którą udało się szybko wyleczyć. U otyłych myszy od samego początku rozwinęła się ostrzejsza choroba. U tych otyłych myszy, które nie produkowały IL-6, przebieg choroby był jednak znacznie krótszy niż u otyłych myszy, które wytwarzały IL-6. Warto tu dodać, że otyłość prowadzi do podwyższenia ilości IL-6 oraz innych zapaleń białek.

Zastępca redaktora naczelnego Journal of Leukocyte Biology - Dr John Wherry powiedział, że wzrasta świadomość, iż otyłość i stany zapalne są ze sobą powiązane. Nowe badanie nie tylko udowadnia liczne związki między otyłością i zapaleniem trzustki a stanami zapalnymi, ale także wskazuje drogę zapalenia IL-6, co może stać się nowym ważnym kierunkiem w terapii.

Komentarze do: Nowe leki na ostre zapalenie trzustki?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz