Szukaj

Nowe fakty medyczne dotyczące leukoarajozy

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy twierdzą, że leukoarajoza - powodująca poważne zmiany w istocie białej mózgu, zlokalizowane wokół komór mózgowych, a wykrywane podczas prześwietleń - nie jest nieszkodliwą częścią procesu starzenia się, ale poważną chorobą, która zmienia funkcjonowanie mózgu głównie u osób starszych.Może ona bowiem powodować poważne zaburzenia poznawcze, otępienie itp.

Uznanie leukoarajozy za chorobę to nowość w porównaniu z przeszłością, kiedy to uważano ją za element starzenia się organizmu, taki sam jak siwe włosy czy zmarszczki.

Wszelkie zmiany w mózgu wykrywane są podczas prześwietleń głowy. Wiadomo, że uszkodzenia naczyń krwionośnych prowadzą do wyrządzenia szkód w istocie białej mózgu. Zmiany te dotyczą jednak głównie osób po 60 roku życia.

Zobacz również:Kirk M. Welker wyjaśnił ponadto, że poszczególne części mózgu różnie reagują na chorobę.

Uszkodzenia istoty białej mózgu np. hamują aktywność centralnej części układu nerwowego. Z racji zaś tego, że leukoarajoza stoi za poważnymi patologicznymi zmianami w mózgowiu, warto przyjrzeć się, według naukowców, tej chorobie znacznie bliżej niż to robiono do tej pory.
red. Iwona Trojan

Komentarze do: Nowe fakty medyczne dotyczące leukoarajozy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz