Szukaj

Nowe fakty medyczne dotyczące leukoarajozy

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy twierdzą, że leukoarajoza - powodująca poważne zmiany w istocie białej mózgu, zlokalizowane wokół komór mózgowych, a wykrywane podczas prześwietleń - nie jest nieszkodliwą częścią procesu starzenia się, ale poważną chorobą, która zmienia funkcjonowanie mózgu głównie u osób starszych.Może ona bowiem powodować poważne zaburzenia poznawcze, otępienie itp.

Uznanie leukoarajozy za chorobę to nowość w porównaniu z przeszłością, kiedy to uważano ją za element starzenia się organizmu, taki sam jak siwe włosy czy zmarszczki.

Wszelkie zmiany w mózgu wykrywane są podczas prześwietleń głowy. Wiadomo, że uszkodzenia naczyń krwionośnych prowadzą do wyrządzenia szkód w istocie białej mózgu. Zmiany te dotyczą jednak głównie osób po 60 roku życia.


Kirk M. Welker wyjaśnił ponadto, że poszczególne części mózgu różnie reagują na chorobę.

Uszkodzenia istoty białej mózgu np. hamują aktywność centralnej części układu nerwowego. Z racji zaś tego, że leukoarajoza stoi za poważnymi patologicznymi zmianami w mózgowiu, warto przyjrzeć się, według naukowców, tej chorobie znacznie bliżej niż to robiono do tej pory.
red. Iwona Trojan

Komentarze do: Nowe fakty medyczne dotyczące leukoarajozy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz