Szukaj

Nowa szczepionka dla zarażonych HPV?

Podziel się
Komentarze0

Nowa szczepionka być może pomoże kobietom zarażonym wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, które są zagrożone rakiem szyjki macicy. Nowe badanie nad eksperymentalnym specyfikiem, który jest inny od istniejących już szczepionek przeciwko HPV, objęło obserwacją 18 kobiet z dysplazją szyjki macicy.Dysplazja ta to stan przedrakowy, spowodowany chroniczną infekcją HPV.

Kobietom tym podano nową szczepionkę, zwaną VGX-3100, a w miejscu zastrzyku zastosowano łagodny, krótki elektryczny szok, który, jak mówią badacze, pozwala specyfikowi na lepsze działanie – farmaceutyk dzięki temu szybciej przenika do DNA komórek.

Rezultaty eksperymentu pokazały, iż organizmy pacjentek były w stanie wyprodukować komórki odpornościowe, które atakowały i zabijały komórki zarażone wirusem HPV.

Odkrycia te sugerują, że tego typu szczepionka mogłaby leczyć przewlekłe infekcje HPV, a także zapobiegać przekształceniu komórek przedrakowych w komórki nowotworowe.


Aktualne szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego chronią przed szczepami wirusa powodującymi raka, ale nie pomagają kobietom, które już są zarażone.

Większość tego typu infekcji leczy się sama, ale niektórych organizmowi nie udaje się zwalczyć i to właśnie one powodują, iż rozwijają się uszkodzenia przedrakowe, a następnie sam rak szyjki macicy.

Lekarze mają sposoby, aby usunąć te uszkodzenia, ale niestety, często one wracają, dlatego szczepionka, która leczyłaby chroniczne infekcje HPV, na pewno byłaby bardzo użyteczna. Kobiety z uszkodzeniami przedrakowymi powinny być stale monitorowane, aby upewnić się, iż ich choroba nie wraca albo się nie pogarsza.

Obecne badania są bardzo wstępne i wymagają dalszego potwierdzenia. Prace te zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Science Translational Medicine.

Komentarze do: Nowa szczepionka dla zarażonych HPV?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz