Szukaj

Novo Nordisk obchodzi 90-lecie

Podziel się
Komentarze0

Duńska firma farmaceutyczna Novo Nordisk obchodzi 90. rocznicę podania pacjentom z cukrzycą pierwszej duńskiej insuliny. Od początku swojego istnienia firma skupia się na wprowadzaniu innowacyjnych terapii dla osób z cukrzycą. Dziś Novo Nordisk jest największą firmą farmaceutyczną w obszarze leczenia cukrzycy. Dostarcza leki około 23 milionom pacjentów diabetologicznych na całym świecie i wytwarza około 50% całej insuliny na świecie.

W Polsce Novo Nordisk jest obecne od 1991 roku. Polski oddział firmy zatrudnia 150 osób i jest filią Novo Nordisk w regionie Europy Wschodniej, skupiającym 17 krajów.

Początki Novo Nordisk

W 1922 roku podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych, August Krogh, duński laureat nagrody Nobla i jego żona Marie, lekarka, która chorowała na cukrzycę, dowiedzieli się o odkryciu insuliny w Kanadzie. Marie nakłoniła Augusta do spotkania z profesorem Macleaodem z Toronto, który prowadził zespół badaczy odpowiedzialny za to odkrycie. August i Marie wrócili do Kopenhagi w grudniu 1922 roku, przywożąc ze sobą zgodę na wytwarzanie insuliny w Skandynawii. Produkcja ruszyła kilka miesięcy później, a pierwsi pacjenci otrzymali leczenie w kopenhaskim szpitalu. Był to początek firmy Novo Nordisk.


Od tego czasu firma była pionierem wielu ważnych postępów w leczeniu cukrzycy, w tym insuliny ludzkiej (1982) oraz pierwszego na świecie wstrzykiwacza insuliny NovoPen® (1985). Później firma stworzyła szereg nowoczesnych insulin (odpowiedników insuliny o ulepszonych właściwościach), a obecnie jest liderem nowej klasy leków przeciwcukrzycowych – terapii GLP-1. Jednocześnie Novo Nordisk wykorzystywała umiejętności zdobyte w dziedzinie diabetologii do rozwoju produktów biofarmaceutycznych do stosowania w leczeniu hemofilii i zaburzeń wzrostu.

Największym udziałowcem Novo Nordisk jest duńska Fundacja Novo Nordisk, która zapewnia stabilną bazę dla działalności firmy, wspierając działania humanitarne i postęp nauki.

W 2002 Novo Nordisk utworzyła Światową Fundację Cukrzycy, która stała się wiodącą międzynarodową organizacją finansującą inicjatywy w obszarze prewencji i leczenia cukrzycy w krajach rozwijających się.

Z kolei w 2005 roku powstała fundacja Novo Nordisk Haemophilia Foundation, której celem jest zapewnienie odpowiedniego leczenia, niezależnie od miejsca zamieszkania, wszystkim ludziom cierpiącym na hemofilię i związane z nią zaburzenia krwawienia.

Komentarze do: Novo Nordisk obchodzi 90-lecie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz