Szukaj

Niepokój, zazdrość i humory a zwiększone ryzyko Alzheimera u kobiet

Podziel się
Komentarze0

Statystycznie, choroba Alzheimera częściej dotyka kobiety niż mężczyzn – w Stanach Zjednoczonych na 5 mln przypadków zachorowań ponad 3 mln to kobiety. Jak podaje Alzheimer's Association, wśród kobiet w wieku powyżej 65. roku życia ryzyko zachorowania wynosi 1:6, podczas gdy w przypadku mężczyzn jest to jedynie 1:11. Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Neurology, ryzyko wśród kobiet w średnim wieku jest wyższe, jeśli mają one skłonność do zazdrości, zmienności nastrojów i niepokoju.

Mniej uczęszczana droga

Do tej pory większość badaczy zajmująca się tym zagadnieniem analizowała wpływ różnych czynników na ryzyko choroby skupiając się głównie na genetyce, urazach głowy, problemach z sercem i układem krwionośnym czy edukacji. Dlatego też naukowcy z Uniwersytetu w Gothenburgu w Szwecji postanowili wziąć pod lupę czynnik, który do tej pory nie przykuwał zbyt dużej uwagi badaczy – charakter pacjentów.

W ciągu 38 lat przebadano 800 kobiet w wieku średnio 46 lat. Uczestniczki proszono o wypełnienie testów osobowości, które oceniały ich neurotyczność (charakteryzującą się niepokojem, humorzastością i zazdrością), ekstrawersję (asertywność, energiczność, zamiłowanie do interakcji społecznej) i introwersję (nieśmiałość, preferowanie własnego towarzystwa).

Pytano je również o to, czy doświadczyły trwających miesiąc lub dłużej okresów stresu, definiowanych jako utrzymujące się uczucie strachu, nerwowość, niepokój, problemy ze snem, napięcie lub irytację, związane z rodziną, pracą lub zdrowiem. Okresy te mierzono w skali od 0 do 5, gdzie 0 oznaczało brak stresu, a 5 ciągły stres. Kobiety, których odpowiedzi zaklasyfikowano między 3 a 5 poziomem uznawano za zestresowane.

Neurotyczne i zestresowane

W czasie trwania badań u 19% uczestniczek rozwinęła się demencja. Jak wykazały wyniki, kobiety, które podczas testów otrzymywały wysokie wyniki, jeśli chodzi o neurotyczność, miały dwa razy większe szanse na zachorowanie na Alzheimera niż te o niskich wynikach. Prawdopodobieństwo było jeszcze większe, jeśli doświadczyły w życiu długich okresów stresu lub poza neurotycznością charakteryzowały się również introwertycznością. - Osobowość może wpływać na ryzyko demencji poprzez wpływ jaki ma na zachowanie, styl życia czy reakcję na stres – komentuje wyniki badania jedna z autorów tego badania, dr Lena Johannsson z Uniwersytetu w Gothenburgu.

Opracowała: Julia Liszka

Komentarze do: Niepokój, zazdrość i humory a zwiększone ryzyko Alzheimera u kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz