Szukaj

Niektóre statyny powodują zaniki pamięci

Podziel się
Komentarze0

Cholesterol jest powszechnie uważany za bardzo niezdrowy. Jednak w rzeczywistości ta substancja lipidowa odrywa kluczową rolę w wielu procesach biochemicznych. Cholesterol obecny jest w błonie komórkowej, zapewnia elastyczność i wytrzymałość komórek i chroni je przed działaniem czynników zewnętrznych. Jest on po prostu niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.Cholesterol krąży we krwi dzięki dwóm typom nośników - HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) i LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości). Lipoproteiny HDL wychwytują nadmiar cholesterolu we krwi i przenoszą go do wątroby, gdzie zostaje on wyeliminowany. Natomiast lipoproteiny LDL transportują cholesterol do wszystkich komórek organizmu.

Frakcja LDL, bardziej znana pod nazwą złego cholesterolu, nie cieszy się dobrą opinią. Kiedy LDL nie funkcjonują prawidłowo lub też jest ich zbyt dużo, to wówczas wzrastający we krwi poziom cholesterolu gromadzi się i tworzy złogi, które stopniowo zatykają tętnice.
   
Wiele czynników może być przyczyną podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Na szczycie listy znajdują się złe nawyki żywieniowe, a na dalszych miejscach stres, predyspozycje genetyczne i zażywanie niektórych leków.

Z drugiej strony, jeśli wysoki poziom cholesterolu występuje u osób palących tytoń, pijących alkohol czy też cierpiących na niektóre schorzenia, takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy otyłośc, to wówczas gwałtownie wzrasta ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych.

   
Specjaliści są na to szczególnie wyczuleni i zalecają pacjentom z wysokim poziomem cholesterolu dietę z niską zawartością tłuszczu. Czasami przepisywane są również leki przeciwcholesterolowe takie jak statyny. Hamują one działanie hydroksymetyloglutarylo-CoA, enzymu, który stymuluje aktywność LDL.
   
Jednak stosowanie statyn nie jest pozbawione efektów ubocznych. Mogą one powodować bóle głowy, zaburzenia trawienia i uczucie zmęczenia. Wielu pacjentów skarży się także na zaniki pamięci w wyniku codziennego przyjmowania statyn.

W zaszłym roku amerykańska agencja rządowa Food and Drug Administration (FDA) zaleciła nawet, aby umieścić  w ulotce infomacyjnej leków ostrzeżenie o tym możliwym działaniu niepożądanym.

Nowe badania, przeprowadzone przez naukowców z University of Bristol w Wielkiej Brytanii, potwierdziły tę obserwację. Prace, których wyniki opublikowano w przeglądzie Plos One, wykazały związek między stosowaniem niektórych statyn a zaburzeniami pamięci u szczurów.
   
W czasie badań naukowcy obserwowali wpływ dwóch często przepisywanych statyn, prawastatyny (Provachol) i atorwastatyny (Lipitor) na zachowanie gryzoni. W tym celu codziennie przez 18 dni podawali szczurom te dwa leki, a potem poddali zwierzęta prostym testom na uczenie się.

Ich wyniki wykazały, że prawastatyna obniża zdolność zapamiętywania u szczurów. Na szczęście, efekt ten nie jest trwały i cofa się po zaprzestaniu leczenia. Natomiast stosowanie atorwastatyny nie powoduje takich skutków ubocznych.
   
Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców potwierdziły związek między stosowaniem niektórych statyn a obniżeniem zdolności zapamiętywania. Teraz władze medyczne powinny dorzucić ten negatywny efekt do znanej już listy możliwych działań niepożądanych.

Komentarze do: Niektóre statyny powodują zaniki pamięci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz