Szukaj

Niedobór witaminy B12 i metformina związane z neuropatią

Podziel się
Komentarze0

U pacjentów z cukrzycą typu 2 przyjmujących metforminę, niedobór witaminy B12 jest związany z wyższym poziomem neuropatii obwodowej - wynika z badań przedstawionych w American Diabetes Association. Częste stosowanie metforminy zostało już wcześniej uznane za możliwą przyczynę niedoboru witaminy B12. Neuropatia obwodowa jest zwykle diagnozowana jako neuropatia cukrzycowa, ale może być również objawem niedoboru witaminy B12.Mieliśmy kilku pacjentów narzekających na neuropatię obwodową, którzy już od dłuższego czasu nie chorowali na cukrzycę, ale używali metforminę. Postanowiliśmy przyjrzeć się ich poziomowi witaminy B12 - powiedział Jasna Klen, internista, radiolog,  specjalista od cukrzycy w Szpitalu Trbovlje w Słowenii

Badaniem objęto 84 pacjentów z cukrzycą typu 2, który używali metforminy przez co najmniej 4 lata. Średnia ich wieku wynosiła 63 lata, a średni wskaźnik masy 32.1 kg/m².


Naukowcy zmierzyli stężenie witaminy B12 w surowicy krwi w celu określenia, czy istnieje związek z neuropatią obwodową. Niedobór został zdefiniowany jako stężenie w surowicy 150 pmol/l lub mniej.

Piętnastu pacjentów (17,8%) spełniało kryterium niedoboru witaminy B12 natomiast 22 (26%) było na granicy niedoboru. Poziom witaminy B12 okazał się być odwrotnie proporcjonalny do wieku (p = 0,035) i ilości zażywanej  metforminy (p = 0,048). Niższy poziom stężenia witaminy B12 wiązał się z częstszym występowaniem neuropatii obwodowej (p = 0,002).

Myślę, że w przypadku pacjentów starszych i zażywających metforminę od dłuższego czasu należy zachować szczególną ostrożność a poziom witaminy B12 powinien być stale kontrolowany. -  powiedział dr. Klen.

Już od dłuższego czasu istnieje teoria, że zażywanie metforminy upośledza zdolność absorpcji witaminy B12, jednak badanie kliniczne jeszcze tego nie potwierdziły.

Komentarze do: Niedobór witaminy B12 i metformina związane z neuropatią

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz