Szukaj

Nie wstydź sie urologa

Podziel się
Komentarze0

Dolegliwości związane ze schorzeniami układu moczowo-płciowego i ich leczenie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn budzą często wstyd i zakłopotanie. Dlatego pacjenci najpierw próbują wyleczyć je na własną rękę, a dopiero po jakimś czasie zgłaszają się do specjalisty.

Nie wstydź sie urologa

To duży błąd, bo wcześnie wykryta choroba i prawidłowa diagnoza często pozwalają na zastosowanie nieinwazyjnej kuracji i szybki powrót do zdrowia.

Nietrzymanie moczu, problemy z prostatą, nieprawidłowe funkcjonowanie dolnego odcinka dróg moczowych czy narządów płciowych – to problemy, o których nie lubimy rozmawiać. Ukrywamy je często nawet przed lekarzem. Jednak takie dolegliwości to nie powód do zażenowania – przekonują specjaliści. Współczesna medycyna potrafi szybko poradzić sobie z większością z nich. Dlatego nie wstydź się poprosić o pomoc lekarza.

Urolog – męski ginekolog

Układ płciowy kobiety jest skomplikowany i narażony na różnego rodzaju choroby bardziej niż jego męski odpowiednik. Dlatego kobiety znacznie częściej niż mężczyźni odwiedzają specjalistę i wykonują profilaktyczne badania. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni zwolnieni są z tego obowiązku.

–  Kobiety powinny udać się na pierwszą wizytę do ginekologa w wieku 17-18 lat. Natomiast każdy mężczyzna, o ile nie zauważy u siebie wcześniej żadnych niepokojących objawów, powinien wybrać się do urologa koniecznie po 45 roku życia, w celu wykonania badań profilaktycznych prostaty, czyli badania ultrasonograficznego (USG), badania rektalnego oraz badania krwi PSA w kierunku oceny ryzyka zachorowania na raka prostaty – mówi lek. med. Artur Kułakowski, specjalista urolog z poznańskiego Szpitala Med Polonia.


Urolog to lekarz, który podobnie, jak w przypadku kobiet ginekolog, zajmuje się problemami układu płciowego. Należy zgłosić się do niego w razie wszelkich zaburzeń w funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego, a także wad, zapaleń, kamicy lub nowotworów tego układu.

– Warto pokonać nieuzasadniony lęk czy wstyd i umówić się na konsultację. Często bowiem schorzenia, które bywają nieprzyjemne lub uciążliwe można szybko wyleczyć – mówi lek. med. Artur Kułakowski, specjalista urolog.

Nie ma powodu, by milczeć

Problemy związane z układem płciowo-moczowym nie dotyczą tylko mężczyzn, w dużo większym stopniu z tego powodu cierpią kobiety. Wśród pań bardzo przykrą i uciążliwą dolegliwością jest nietrzymanie moczu. To schorzenie ograniczające normalną aktywność życiową kobiety i wykluczające ją z wielu działań zawodowych i rodzinnych. W Polsce zmaga się z nim aż 3 miliony osób. Na świecie schorzenie to dotyczy co siódmej kobiety powyżej 20. roku życia.


Ryzyko jego wystąpienia wzrasta z wiekiem, dlatego cierpi na nie aż 30 – 35 proc. pacjentek po 45. roku życia. Wśród głównych przyczyn nietrzymania moczu na pierwszym miejscu lekarze wymieniają osłabienie mięśni dna miednicy, menopauzę oraz przebyte infekcje i choroby.

– Nie ma powodu cierpieć w milczeniu, trzeba podzielić się swoim problemem z lekarzem. Nietrzymanie moczu trzeba leczyć! Dlatego jak tylko zaobserwujemy pierwsze objawy, powinniśmy wybrać się do specjalisty – ginekologa, który zajmuje się uroginekologią – mówi dr n. med. Mariola Sosnowska ginekolog położnik z poznańskiego szpitala i przychodni Med Polonia.

Uroginekolodzy to grupa ginekologów specjalizujących się w nowatorskiej diagnostyce i leczeniu zaburzeń statyki narządu rodnego i nietrzymania moczu.

– Zabieg operacyjny to ostatni etap postępowania. Wnikliwa diagnostyka pozwala w wielu przypadkach poprzestać na dobraniu metod nieinwazyjnych: pessaroterapii, indywidualnym zestawie specjalnych ćwiczeń, czy też farmakologii. Należy przy tym pamiętać, że współczesna medycyna daje nam ogromne możliwości terapeutyczne. Dlatego też pacjentki nie powinny utwierdzać się w przekonaniu, że dolegliwości te są elementem procesu starzenia się i nie podlegają leczeniu – dodaje dr n. med. Mariola Sosnowska ginekolog położnik z poznańskiego szpitala i przychodni Med Polonia.

Dlatego każda osoba, niezależnie od wieku, zmagająca się z problemem nietrzymania moczu powinna zgłosić się na specjalistyczną konsultację.

Wiele osób ukrywa objawy związane z chorobami powszechnie uważanymi za wstydliwe. Warto jednak wyzbyć się nieuzasadnionego lęku i umówić się na konsultację uroginekologiczną, bo konsekwencje ciągłego zwlekania są nie tylko uciążliwe, ale mogą być niekiedy tragiczne w skutkach.

Komentarze do: Nie wstydź sie urologa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz