Szukaj

Naukowcy ostrzegają o szkodliwości biernego palenia podczas jazdy w samochodzie

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy alarmują – bierni palacze są narażeni na uszczerbek na zdrowiu z powodu palenia w takim samym stopniu, co sami palący.

Naukowcy z Uniwersytetu California w San Francisco, przeprowadzili eksperyment, podczas którego osoba niepaląca i palacz, zostali zamknięci w samochodzie na 1 godzinę. Podczas tego eksperymentu, palacz wypalił 3 papierosy, przy czym okna w samochodzie były nieznacznie uchylone. Wyniki eksperymentu, były piorunujące. Po 8 godzinach, naukowcy zbadali mocz osób niepalących i porównali go z próbką moczu pobraną przed przeprowadzeniem eksperymentu. Okazało się, że poziom 7 markerów, wykazujących choroby sercowo-naczyniowe, choroby oddychania i raka znacznie zwiększył się po eksperymencie.

Ponadto w organizmie osób niepalących, został wykryty koktajl toksycznych substancji, składający się między innymi z butadienu, benzenu i akrylonitrylu. Jak mówi profesor medycyny i bioinżynierii Neal L. Benowitz, eksperyment jest dowodem na to, że bierni palacze, zamknięci w samochodach wypełnionych dymem papierosowym, są narażeni na takie same problemy zdrowotne, co sami palący.

- Zrówno dzieci jak i dorośli, ze schorzeniami takimi jak astma, czy choroby sercowe, powinni tym bardziej unikać biernego palenia w samochodach - mówi dodatkowo główny wydawca Giedon St. Helen z Departamentu Madycyny.

Bezpieczny poziom biernego palenia

Według Krajowego Instytutu Nowotworów w Narodowym Instytucie Zdrowia, setki substancji wdychanych przez biernych palaczy, zostało zdefiniowanych jako szkodliwe. Wiele z nich zawiera niebezpieczne związki chemiczne, takie jak tlenek węgla i amoniak. Związki te, przyczyniają się nie tylko do rozwoju raka płuc u biernych palaczy, ale również mogą powodować ataki astmy u dzieci, a w skrajnych przypadkach śmierć niemowląt.

Klinika Mayo sugeruje, że nawet palenie z tak zwanej „trzeciej ręki” ( występuje, kiedy wchłaniamy substancje, pozostawione przez dym tytoniowy na meblach, ubraniach i włosach), może nieść poważne ryzyko dla zdrowia. Aby uniknąć biernego palenia i palenia z „trzeciej ręki”, należy unikać palaczy i przebywania w ich środowisku.

Paulina Wójcik

Komentarze do: Naukowcy ostrzegają o szkodliwości biernego palenia podczas jazdy w samochodzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz