Szukaj

Najmłodsze ofiary demencji

Podziel się
Komentarze0

Doreen Watson-Beard opiekowała się większą ilością ludzi chorych na demencję niż mogła to policzyć. Pielęgniarka ta była tak poruszona losem swoich pacjentów, że prowadziła grupę wsparcia w chorobie Alzheimera. Znała znaki otrzegawcze i rozumiała, że na tę chorobę nie ma lekarstwa. Ale nigdy nie przypuszczała, że choroba może dotknąć kogoś w jej wieku. Pierwsze objawy pojawiły się u niej około 5 lat temu, kiedy miała 44 lata.Zapominała odebrać wnuki ze szkoły, zapominała co planowała z mężem. Zapisywała złe dawki leków dla swoich pacjentów. „Nie mam pojęcia co się dzieje”, powiedziała swojemu lekarzowi.

Około 200 000 Amerykanów poniżej 65 roku życia cierpi z powodu choroby Alzheimera (na 5 400 000 wszystkich chorych na tę chorobę obywateli Stanów Zjednoczonych), podaje Alzheimer's Association. Eksperci szacują, że tyle samo młodszych ludzi może cierpieć na inne typy demencji, a to oznacza około pół miliona Amerykanów, w wieku nawet 30 lat, którzy zmagają się z cierpieniami z powodu wczesnej demencji.

Liczba ludzi cierpiących z powodu wszystkich typów demencji bardzo szybko rośnie, ponieważ aktualnie starzeje się generacja baby boom, czyli około 78 000 000 milionów Amerykanów, urodzonych w latach 1946 – 1964. Aczkolwiek, nie ma oznak świadczących o tym, że procent młodszych ludzi z demencją równiez rośnie.

Pat Summit, 59-letnia trenerka koszykówki, jest jedną z najsłynniejszych osób, które publicznie cierpią z powodu choroby Alzheimera. Doreen Watson-Beard jest jedną z tej maleńkiej mniejszości, dotkniętej powolnie postępującym preludium do okrutnej choroby, która odbiera zmysły.


Doreen Watson-Beard mówi, że została zdiagnowana dwa albo trzy lata temu – nie pamięta. Problemy z pamięcią były pierwszym z jej objawów. Stał się również mniej świadoma społecznie: nagle odkładała słuchawkę w połowie rozmowy. W dalszym ciągu pracowała jako opiekunka chorych; opiekowała się również swoim mężem chorym na raka.

O swoje objawy obwiniała stres. Ale kiedy jej mąż umarł, trzy lata temu, objawy się utrzymywały. Zrzuciła je na żałobę. Ale w ogóle jej się nie poprawiało.


Myślała, że jeżeli będzie ignorować objawy wystarczająco długo, to sobie same pójdą. Nie poszły. Raczej się pogorszyły. Nagle, Doreen Watson-Beard nie była w stanie opatrzeć rany – coś, co robiła miliony razy wcześnie. Kiedy pomyliła dawkę leków podawanych pacjentowi, przerażona poszła do lekarza, ponieważ bała się, że zrobi w końcu komuś krzywdę.

Lekarz poinformował ją, że dopadła ją demencja, jeszcze nie sklasyfikowana jako choroba Alzheimera. Doktor Marc Agronin, psychiatra w Miami Jewish Health Systems oraz autor książki How We Age mówi, że objawy demencji u młodszego pacjenta mogą być naprawdę rażące.

Ale diagnoza często jest skomplikowana faktem, dlatego że demencja jest tak niezwyczajna u młodszych pacjentów i tak wiele innych chorób może powodować podobne objawy.

Specjalista ten uspokaja, że nie widzi dowodów na to, żeby faktycznie poziomy zachorowalności na demencję u młodszych ludzi faktycznie rosły; aczkolwiek, zaobserwował rosnące zainteresowanie tym tematem. Coraz więcej młodych pacjentów przychodzi do jego gabinetu, ponieważ boją się, że mają chorobę Alzheimera. Za każdym razem, prawie, ich obawy okazują się niepotrzebne.

Jednakże, w tych rzadkich przypadkach, kiedy choroba Alzheimera zostaje zdiagnozowana, ma miejsce prawdziwy dramat: są to młodzi ludzie z młodymi współmałżonkami, a niektórzy mają jeszcze dzieci w szkole. Przerażające jest zobaczyć kogoś tak młodego i tak nieporadnego.

Beth Kallmyer z Alzheimer’s  Association mówi, że młodsi ludzie z demencją często spotykają się z niedowierzaniem ze strony innych, kiedy dzielą się z nimi swoją diagnozą. Wielu z nich nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że choroba ta może dotknąć kogoś młodszego. Często choroba ta zmusza ludzi do porzucenia pracy w bardzo młodym wieku.

Finansowo, może byc to rujnujące, dodaje Beth Kallmyer z Alzheimer’s  Association.

Komentarze do: Najmłodsze ofiary demencji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz