Szukaj

Najlepszy sposób na dostarczanie leków do mózgu?

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania oferuje możliwą strategię w leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego, którego centrum jest mózg i rdzeń kręgowy. Nowa strategia bierze na cel przede wszystkim różnego rodzaju nowotwory mózgu, padaczkę i powikłania neurologiczne spowodowane przez infekcję HIV.Eksperymentalna metoda leczenia pozwala różnego rodzaju środkom terapeutycznym na bezpieczne przekraczanie przez barierę krew-mózg, na razie tylko u szczurów laboratoryjnych.

Dokonano tego przez wyłączenie glikoproteiny P, jednego z głównych strażników uniemożliwiających lekom dotarcie do docelowych części mózgu.

"Wiele obiecujących leków zawodzi, ponieważ nie mogą przekroczyć bariery krew-mózg na tyle, aby dostarczyć dawkę terapeutyczną do mózgu" - powiedział David Miller - "Mamy nadzieję, że nasza nowa strategia będzie miała pozytywny wpływ na ludzi z zaburzeniami mózgu w przyszłości."


Przeprowadzono badania na szczurach. Eksperymenty przetestowały trzy różne leki.

Ronald Cannon porównuje ten mechanizm z tym, co się dzieje, gdy przełączamy światło.

„Jeśli fizycznie wyłączymy światło za pomocą przycisku na ścianie, światło zgaśnie, ponieważ przesyłanie prądu elektrycznego do żarówki zostało przerwane” – wyjaśnia Cannon.

Nie widomo jednak, czy dokładnie tak samo działa droga w mózgu, czy też może reaguje trochę inaczej.

„Chociaż wiele badań dalej pozostaje do zrobienia, dostarczanie leków do ośrodkowego układu nerwowego jest jednym z końcowych osiągnięć w dziedzinie farmakoterapii, dodaje Cannon.

Komentarze do: Najlepszy sposób na dostarczanie leków do mózgu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz