Szukaj

Najlepszy prezent dla rodziców - troska o komfortowe widzenie

Podziel się
Komentarze1

Najlepszym prezentem, jaki możemy sprawić naszym rodzicom jest troska o ich zdrowie. Dobrym pomysłem na podarunek dla osoby starszej mogą być nowe okulary. Jak najlepiej dobrać szkła dla seniorów, podpowiada Jerzy Kramarczyk, główny technolog w firmie JZO.


„Do czytania” i „do patrzenia”

Mimo dostępności nowocześniejszych i wygodniejszych rozwiązań, wiele starszych osób dotkniętych problemem prezbiopii (czyli naturalnym zjawiskiem związanym ze starzeniem się oka) nadal używa dwóch par okularów – „do czytania” i „do patrzenia”. Okulary „do czytania”, dają dobre widzenie, jedynie gdy wzrok jest skupiony na przedmiotach znajdujących się w niewielkiej odległości od oczu. Jednak gdy przenosimy go na dalsze obiekty, okulary przestają spełniać swoją funkcję i należy je zmienić na szkła o innej mocy korekcyjnej. Natomiast posiadanie dwóch par okularów, przeznaczonych do różnych czynności, jest niewygodne, bo wiąże się z koniecznością ciągłego ich zmieniania oraz zabierania ze sobą wszędzie.

Komfortowym rozwiązaniem dla osób zmagających się z prezbiopią są okulary z soczewkami progresywnymi. W tego typu szkłach, moc korekcyjna jest płynna i zmienia się w zależności od tego, przez jaki ich obszar patrzymy. Mogą ich używać również osoby, mające problemy z wyraźnym widzeniem z daleka. Kierując wzrok na przedmioty znajdujące się w dużej odległości, korzystamy z górnej części soczewki, a przy patrzeniu na obiekty będące blisko – wzrok skierowany jest na część dolną. Środkowy obszar gwarantuje zaś ostre widzenie odległości pośrednich. Dzięki temu za pomocą jednej pary okularów możemy widzieć wyraźnie, bez względu na to, czy patrzymy na obiekty znajdujące się blisko, pośrednio czy daleko od nas.

Różni ludzie - różne rodzaje soczewek


Podczas majsterkowania, pracy biurowej, również przed komputerem, u osób starszych mogą występować wzmożone problemy z widzeniem. Konieczność odsuwania czytanego tekstu albo trudności ze znalezieniem niewielkich elementów, takich jak śrubki czy nakrętki powodują dyskomfort. Odpowiednie dopasowanie soczewek okularowych do wykonywanych zajęć, hobby lub stylu życia pozwoli na ograniczenie niektórych niedogodności, związanych z widzeniem.

W pracy przy komputerze wzrok męczy długotrwałe wpatrywanie się w ekran będący w niewielkiej (stałej) odległości od oczu, a to powoduje pogorszenie ostrości widzenia. Dlatego osobom, korzystającym na co dzień z komputera lub spędzającym wiele godzin przed telewizorem, zaleca się okulary z zaprojektowanymi specjalnie do takich celów soczewkami do pracy biurowej.  Sprawdzają się one podczas czynności wymagających skupiania wzroku zarówno na przedmiotach leżących blisko (np. znaki na klawiaturze), w średniej odległości (np. obraz monitora komputerowego), jak i obiektów oddalonych (do 4 m).


Okulary o wysokich mocach też mogą być estetyczne i wygodne

Stylowy i modny wygląd przestał być domeną tylko młodych ludzi. Dziś seniorzy dbają
o siebie, chcą dobrze się prezentować – ubierają się w markowe kreacje, uprawiają sport i starają się być aktywni do późnych lat. Na przeszkodzie stoją im jednak pogłębiające się z wiekiem wady wzroku, takie jak krótko- lub dalekowzroczność, które sprawiają, że konieczne jest używanie coraz grubszych szkieł. Niestety, klasyczne soczewki okularowe o wysokich mocach są ciężkie, nieestetyczne, a oko sprawia wrażenie nienaturalnie powiększonego lub pomniejszonego. Rozwiązaniem tego problemu są wysokoindeksowe soczewki okularowe. Są one lżejsze i cieńsze, dzięki temu eliminowany jest nie tylko staromodny wygląd okularów, ale i ich waga.

Wybierając soczewki okularowe dla seniora, należy zwrócić uwagę na potrzeby osoby, która będzie je nosić. Pamiętajmy, aby nie dać się skusić niską ceną już gotowych okularów – te są wykonane ze słabych materiałów, a źle dobrane szkła mogą jedynie uszkodzić wzrok. Nieoceniona będzie porada specjalisty, który, m.in. na podstawie badań, doradzi, jaki produkt wybrać, aby podarunek był udany i praktyczny.

Pamiętaj:

1. Senior nie musi mieć kilku par okularów – nowoczesne technologie wykonywania szkieł okularowych pozwalają na rozwiazywanie problemów z widzeniem jednymi okularami
2. Starość nie musi oznaczać soczewek dwuogniskowych – nowoczesne soczewki zapewniają zrównoważone widzenie obuoczne oraz komfortowe widzenie na każdą odległość, niezależnie od wady wzroku
3. Gotowe oprawki kupowane na bazarach, bez konsultacji ze specjalistą – mogą zaszkodzić oczom
4. Senior w okularach nie musi wyglądać brzydko – okulary nie muszą być duże, ciężkie i być wyposażone w grube szkła.
5. Aby do oczu docierało więcej światła, a na powierzchni soczewki nie powstawały refleksy, np. od monitora, wszystkie szkła powinny mieć powłokę antyrefleksyjną. Niwelują one przede wszystkim efekt znużenia wzroku, zapewniają także wyraźniejsze widzenie, łatwość czyszczenia szkieł oraz ich trwałość.

Komentarze do: Najlepszy prezent dla rodziców - troska o komfortowe widzenie (1)

Aino
Aino 26-07-2011 10:48

strzał w dziesiątkę

1

Mój tata niedawno obchodził urodziny i sam stwierdził, ze zamiast wydawać pieniądze na kolejną wodę po goleniu, lepiej żebyśmy zrobili "zrzutkę" na coś porządnego :) Z racji, ze miał 3 pary okularów (serio!) za... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze