Szukaj

Guma do ćwiczeń – wielofunkcyjność, metody ćwiczenia, zalety

W dzisiejszych czasach aktywność fizyczna zyskuje na znaczeniu. Powszechność siedzącego trybu życia i jego negatywny wpływ na ludzkie zdrowie oraz rosnąca liczba osób cierpiących na otyłość sprawiły, że od kilku lat moda na uprawianie wszelakich sportów nie słabnie. Jednym z najprostszych przyrządów mogących urozmaicić codzienne treningi jest guma do ćwiczeń.

Guma do ćwiczeń – wielofunkcyjność, metody ćwiczenia, zalety

Taśma oporowa to gadżet fitnessowy wykonany z bardzo trwałej, mocnej gumy lateksowej, przeznaczonej do ćwiczeń na różnych poziomach zaawansowania. Można go używać do wszelkiego rodzaju treningów - siłowych, wytrzymałościowych, a także do rozciągania.

Wielofunkcyjność gum do ćwiczeń

Gumy do ćwiczeń charakteryzują się zróżnicowanym stopniem oporu. Do jego oznaczenia służy producentom kolor taśmy. Niestety nie istnieje jednolity system kolorystyczny, każda firma ma własny, dlatego zawsze przy zakupie warto zapytać o parametry przypisane do danej barwy. Gumy do ćwiczeń różnią się także szerokością, im grubsza taśma, tym większy stawia opór.

Standardowe parametry taśm:

  • 22 mm - opór 10-15 kg,
  • 32 mm - opór 15-25 kg,
  • 44 mm - opór 25-35 kg,
  • 64 mm - opór 35-45 kg,
  • 83 mm - opór 45-55 kg.

Gumy wykorzystuje się do różnego rodzaju aktywności - pilatesu, fitnessu, ćwiczeń siłowych i wzmacniających, a nawet rehabilitacji. Taśmy wpływają na różne partie ciała, w zależności od sposobu wykorzystania mogą modelować pośladki, uda, ramiona czy mięśnie brzucha. Z gum oporowych można korzystać praktycznie wszędzie, zajmują bardzo niewiele miejsca, a ważą zaledwie kilkanaście gram. Dlatego są nieocenioną „minisiłownią" w podróży.

Ze względu na swoją uniwersalność, szeroką gamę zastosowań, prostotę i stosunkowo niską cenę taśmy oporowe stają się coraz popularniejszym przyrządem do ćwiczeń.

Ćwiczenia z gumą oporową

Ćwiczenia z gumą przynoszą najlepsze efekty, kiedy wykonujemy je w pełnym zakresie ruchów - mięśnie są wtedy cały czas napięte, co przyspiesza przyrost włókien mięśniowych i redukcję tkanki tłuszczowej. Jak w przypadku większości form aktywności fizycznej trening z gumą należy wprowadzać stopniowo, nie przeciążając się i ćwiczyć nie więcej niż trzy razy w tygodniu.

Użycie gum do treningu poprawia przede wszystkim wytrzymałość i wydajność mięśni, sprawia, że zyskujemy na sile. Taśmy są zalecane, jeśli zależy nam, aby mięśnie nie były zbyt rozrośnięte (jak dzieje się między innymi w przypadku ćwiczeń z hantlami).

Istnieje wiele rodzajów zastosowań gumy oporowej podczas treningu. Tak naprawdę ograniczeniem jest nasza sprawność fizyczna i wyobraźnia. Poniżej przedstawiam opisy kilku podstawowych ćwiczeń z użyciem tego narzędzia. Warto jednak pamiętać, że gumy można wykorzystywać w niemal nieograniczony sposób.

Zakroki

Jeden koniec gumy łapiemy prawą ręką, drugi umieszczamy pod stopą. Stajemy w zakroku skrzyżnym, z lewą dłonią ułożoną na biodrze. Prawy łokieć unosimy tak, aby pięść znajdowała się w jednej linii z barkiem. Prostujemy prawą rękę i zatrzymujemy na chwilę. Robimy 20 powtórzeń, w połowie serii zmieniając stronę.

Wiosłowanie

Siadamy na podłodze, trzymając w dłoniach końce napiętej gumy zablokowanej na stopach. Przyciągamy pięści do siebie, zginając ręce w łokciach. Należy pamiętać o trzymaniu prostych pleców tak, aby łopatki były maksymalnie złączone. Wykonujemy 15 powtórzeń.

Pompki

Przyjmujemy pozycję jak do klasycznej pompki. Taśmę naciągamy na plecach i dłońmi przytrzymujemy końce gumy tak, by stawiała opór, kiedy będziemy podnosić się do góry. Powtarzamy 15 razy.

Wyciskanie

Kładziemy się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach i przyciągniętymi do klatki piersiowej. Końce zblokowanej na stopach gumy łapiemy w dłonie, następnie dynamicznie prostujemy nogi. Powtarzamy 20 razy.

Zalety treningu z gumą do ćwiczeń

Zalety treningu z użyciem gumy są właściwie tożsame z zaletami każdego rodzaju treningu. I właśnie to sprawia, że wybór taśmy oporowej to jeden z najlepszych, jakich możemy dokonać. Jest mała i lekka, zabierzemy ją ze sobą wszędzie. Ćwiczyć można zarówno w domu, jak i w plenerze, z użyciem samej gumy lub innych elementów (np. drążka). Taśma oporowa to jedno z najbardziej niepozornych i uniwersalnych narzędzi do ćwiczeń, jakie obecnie znamy.

Ćwiczenia wykonywane z pomocą gumy wpływają na szybki rozwój mięśni i pozwalają bez zbytniego wysiłku spalić tkankę tłuszczową. Co więcej dzięki zróżnicowaniu poziomów oporu, mamy możliwość dopasowania stopnia zaawansowania ćwiczeń do swoich możliwości i zwiększania go zgodnie z potrzebami.

Kiedy posiadamy cały zestaw gum i jesteśmy już obeznani w ćwiczeniu za ich pomocą, z powodzeniem możemy wykorzystywać je wszystkie do wykonania kompletnego treningu - z rozgrzewką, treningiem właściwym i rozciąganiem. Wielość możliwości użycia gumy oporowej sprawia, że ćwiczenie z jej wykorzystaniem nigdy się nie znudzi.

Trening z gumą oporową pozwala również szybko pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie, również cellulitu. Ponadto tego rodzaju treningi są mniej inwazyjne, chronią stawy i ograniczają ilość kontuzji występujących podczas ćwiczeń.

Autor: Małgorzata Nowak

Komentarze do: Guma do ćwiczeń – wielofunkcyjność, metody ćwiczenia, zalety

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz