Szukaj

Na co umarł Lenin?

Podziel się
Komentarze0

Prawie 90 lat po śmierci przywódcy i założyciela ZSRR, którego zabalsamowane ciało ciągle jest wystawione na widok publiczny na Placu Czerwonym w Moskwie, naukowcy rozpoczynają debatę nad przyczynami przedwczesnego zgonu Lenina (zm. 1924). Artykuł ukazał się w niemieckim magazynie Die Welt.Zespół naukowców z USA i Rosji publikuje badanie, które wspiera hipotezę, że rosyjski rewolucjonista, zmarły w wieku 53 lat, był dotknięty rzadką mutacją genetyczną, która spowodowała u niego trzy udary mózgu i paraliż kilka miesięcy przed jego śmiercią.

Teoria ta pozwala również wyjaśnić, dlaczego ojciec Lenina zmarł praktycznie w tym samym wieku i również w wyniku udaru mózgu.

Wnioski te wynikają z informacji zawartych w raporcie z autopsji ciała Lenina: tętnice mózgowe przywódcy były tak zwapnione, że kiedy uderzano w nie szczypcami w trakcie autopsji, dźwięczały, jakby były z kamienia.


Zwapnienie tętnic może być wynikiem dość rzadkiej mutacji genetycznej. Najczęściej dotyka tętnic w nogach, ale u Lenina choroba mogła objawić się – co jest wyjątkowe – na poziomie głowy.

Ta nowa hipoteza dołącza do dwóch już istniejących: zgon z powodu syfilisu (Lenin zażywał salvarsan, lek stosowany w tamtej epoce w leczeniu tej choroby); oraz zgon z powodu przewlekłej miażdżycy naczyń krwionośnych mózgu (hipoteza zbudowana przez naukowców izraelskich w 2004).

Die Welt przypomina także inne teorie dotyczące śmierci Lenina. Na przykład, późne konsekwencje zamachu dokonanego przez Fanny Kaplan (Lenin został postrzelony w 1918, a kula utkwiła w szyi; wyciągnięto ją dopiero w 1922). Inna teoria mówi, że Lenin cierpiał z powodu zatrucia ołowiem.

Jeżeli badacze otrzymają pozwolenie od moskiewskiego Instytutu Badań nad Mózgiem na przeanalizowanie mózgu rewolucjonisty (organ ten jest tam przechowywany od śmierci Lenina, podzielony na 30 000 kawałków), tajemnica w końcu zostanie wyjaśniona.

Komentarze do: Na co umarł Lenin?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz